Scenariusz do Gwiezdnych Wojen sprzedany za gigantyczne pieniądze

9

Scenariusz do pierwszego filmu z serii Gwiezdnych Wojen - zatytułowanego "Nowa nadzieja" - należący pierwotnie do aktora Harrisona Forda, został sprzedany na aukcji w Wielkiej Brytanii. Pochodzący z Austrii kolekcjoner zapłacił za niego ponad 10 000 funtów. To rekord w świecie Star Wars.

Scenariusz do Gwiezdnych Wojen sprzedany za gigantyczne pieniądze
Scenariusz do pierwszej części Gwiezdnych Wojen sprzedany za krocie (YouTube, Lucas Arts)

Gwiezdne Wojny: część IV "Nowa nadzieja" (1977) to pierwszy i jedyny film z serii Star Wars, który wyreżyserował jej pomysłodawca George Lucas. Z kolei postać Hana Solo, w którą wcielił się Harrison Ford, podobnie jak cała oryginalna trylogia, stała się absolutnie kultowa dla fanów Star Warsów.

Nic dziwnego, że fani i kolekcjonerzy z całego świata bardzo chętnie kupują wszelkie pamiątki związane z produkcją. I sięgają głęboko do swoich portfeli, gdy tylko jakiś interesujący przedmiot z uniwersum Star Wars pojawi się na aukcji. Tym razem trafiła im się prawdziwa gratka.

17 lutego nadarzyła się świetna okazja, by odchudzić portfele. Na aukcję została wystawiona niekompletna, czwarta wersja scenariusza do "Nowej nadziei", czyli pierwszego filmu z serii Gwiezdne Wojny. Nic nie zapowiadało wówczas gigantycznego sukcesu filmu, który roboczo nazwano początkowo "Przygody Luke'a Starkillera".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dawno nie widziana Julia Pietrucha pojawiła się na evencie. Co słychać u gwiazdy M jak Miłość?

Pokreślony, z kolorowymi kartkami, z zawartymi opisami scen i postaciami wyciętymi z ostatecznej wersji filmu. Scenariusz należał do Harrisona Forda, jednego z gwiazdorów całej serii. Widnieją na nim odręczne notatki aktora, co stanowi dodatkową atrakcję. Postać Hana Solo po raz pierwszy pojawiła się na 56. stronie dokumentu.

Tę wyjątkową okoliczność do zakupu scenariusza wykorzystał kolekcjoner z Austrii. Anonimowy uczestnik aukcji kupił skrypt za dokładnie 10 785 funtów (ok. 55 tysięcy złotych).

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Część filmu była kręcona w podlondyńskim studio Elstree. Harrison Ford wynajął więc mieszkanie na pobliskim Notting Hill. Pozostawił scenariusz w mieszkaniu, razem z innymi przedmiotami, kiedy się wyprowadził. Przedmiot był przechowywany przez właścicieli mieszkania przez 50 lat. A teraz wreszcie trafił na aukcję.

Inne kopie tego scenariusza pojawiały się na rynku już wcześniej, to ta sprzedaż przyniosła nowy rekord. Możemy zaobserwować jak kuszący dla fanów Gwiezdnych Wojen jest fakt, że dany przedmiot z uniwersum był związany z konkretną postacią - powiedział Jonathan Torode z domu aukcyjnego Excalibur Auctions’.
Autor: BAN
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić