Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Krzysztof Stanowski znów krytykuje telewizję. "To jakiś mechanizm z kosmosu"

0

Nie jest tajemnicą, że Krzysztof Stanowski uważa telewizję za anachronizm. Założyciel "Kanału Zero" chwali się wynikami oglądalności swojego nowego projektu oraz sugeruje, że reklamodawcy są wprowadzani w błąd. Wytyka błędy przy mierzeniu wyników oglądalności.

Krzysztof Stanowski znów krytykuje telewizję. "To jakiś mechanizm z kosmosu"
Krzysztof Stanowski krytykuje wyniki oglądalności telewizji (Unsplash, X, Erik Mclean, Krzysztof Stanowski)

Wraz z popularyzacją formy wideoblogów na Youtubie praktycznie każdy ma możliwość dotarcia do szerokiej grupy widzów. Skorzystały na tym osoby, których programy ze względu na formę lub niszową tematykę nie mogły się znaleźć w mainstreamowych mediach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tradycyjna Pączkarnia Słowik w Katowicach - pączki od kuchni

Po ogromnym sukcesie startu nowego projektu Krzysztofa Stanowskiego - "Kanał Zero" (po dwóch tygodniach uzyskał blisko 35 milionów odsłon), dziennikarz ponownie wbił szpilkę telewizji. Sugeruje on, że współczesne mainstremowe media telewizyjne żyją dzięki reklamodawcom, którzy są wprowadzani w błąd. Wszystko za sprawą błędów w mierzeniu wyników oglądalności.

Jedyne co broni tradycyjne media to lipne wyniki oglądalności, czyli wypracowany przez lata system mierzenia popularności, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością, ale wszystkim się opłaca, bo służy do wspólnego okradania reklamodawców - napisał Krzysztof Stanowski na X.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Badania oglądalności telewizji są przeprowadzane przez specjalizowane firmy badawcze, które w tym celu używają pomiarów telemetrycznych, badań panelowych lub ankiet.

Stanowski nie pierwszy raz porusza temat wątpliwej oglądalności tradycyjnego medium. Dziennikarz jest bardzo sceptyczny reprezentatywności wyników badań.

Jakby zsumować [te wszystkie badania - przyp. red.], to się okazuje, że w Polsce 160 mln ludzi ogląda te wszystkie telewizje. Jest to jakiś mechanizm z kosmosu kreowany po to, żeby domy mediowe miały podkładkę, by reklamodawcy wydawali tam pieniądze - zwracał uwagę w pierwszym materiale "Kanału Zero"

Pod postem Stanowiskiego pojawiło się wiele komentarzy. Ludzie sugerują, że twórca "Kanału Zero" przecenia możliwości YouTube'a, ponieważ sporo gospodarstw domowych nie posiada komputera.

To jest kompletna bzdura i przecenianie YouTube'a. Wciąż dużo bardziej opiniotwórczym medium jest telewizja i raczej długo tak zostanie. Telewizja trafia też do innego odbiorcy. Dziwienie się, że politycy chcą przejąć telewizję, bo YouTube robi wyświetlenia jest niepoważne - komentuje Karol Trzaska.

Mateusz Górecki zwraca uwagę, że nowe i stare media mają sens, choć on wolałby, żeby forma i jakość kontentu prezentowana w "Kanale Zero" była prezentowana w TVP.

To media publiczne powinny tak działać, a nie być wyręczane przez prywatne inicjatywy. Może kiedyś się dochrapiemy polskiego BBC - oznajmił Mateusz Górecki.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić