Ryszard Pietruski odszedł 14 września 1996 roku - dokładnie 28 lat temu. Zmarł na zawał serca, choć Jerzy Gruza ujął to bardziej poetycko. "Po prostu pękło mu serce" - stwierdził. Ciało wszechstronnego artysty spoczęło na Powązkach w Warszawie.
Znajomi aktora nie mogli uwierzyć w jego śmierć. Pietruskiego uważano za króla życia. Przystojny, utalentowany aktor kilkukrotnie umykał śmierci. Jego życie mogłoby zainspirować niejednego filmowego twórcę.
Czytaj także: Zmarł Wojciech Paszkowski. Jego głos znają wszyscy
Ryszard Pietruski urodził się w 1922 roku niedaleko Wejherowa, ale dorastał we Lwowie. Pierwszy raz oszukał przeznaczenie, gdy próbował zarobić na życie, odśnieżając dachy. Pietruski poślizgnął się wówczas na lodzie i o mały włos nie spadł z trzeciego piętra. Przeżył, bo w ostatniej chwili zdołał złapać się gzymsu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po wybuchu II wojny światowej, Pietruski pracował m.in. jako kelner w restauracji przeznaczonej wyłącznie dla Niemców. Pewnego razu z kieszeni młodego kelnera wypadła broń. I w tym przypadku Pietruski miał ogromne szczęście - nikt tego nie zauważył.
W życiorysie Pietruskiego nie brakuje mrożących krew w żyłach, a jednocześnie - fascynujących historii z okresu wojny. W młodości aktor był żołnierzem 4. Dywizji Piechoty. Brał udział m. in. w wyzwoleniu Warszawy i wielokrotnie ryzykował życiem.
Po jednej z takich akcji doszło do fatalnej pomyłki. Pietruskiego uznano za zmarłego i umieszczono go na liście poległych żołnierzy. Artysta nigdy nie zapomniał o tym wydarzeniu. Nosił przy sobie zdjęcie grobu na cmentarzu w Złotowie, w którym - jak wówczas myślano - został pochowany. Pietruski żartował, że wrócił z zaświatów i zapewniał, że nieprędko znów położy się do trumny.
Kariera Ryszarda Pietruskiego
Po zakończeniu wojny i pokonaniu licznych życiowych zakrętów, Pietruski rozpoczął nowy etap w życiu. Został artystą. Jak się okazało - miał prawdziwy talent.
Czytaj także: Alain Delon nie żyje. Reakcja legendy
Pietruski grał, reżyserował i pisał scenariusze. Podziwiać go można było na deskach teatrów w Olsztynie, Kielcach, Krakowie czy Szczecinie. Został też dyrektorem stołecznego Teatru Muzycznego Roma.
Pietruski w swoim dorobku miał również ponad sto ról filmowych, a jednym z jego pierwszych filmów był "Popiół i diament" - wielki klasyk Andrzeja Wajdy. Na liście serialowych ról aktora znalazły się natomiast tytuły takie jak: "Czarne chmury", "Wakacje z duchami", "Stawka większa niż życie" czy "Czterdziestolatek".
Mimo talentu i charyzmy, Pietruski grał głównie role drugoplanowe, co więcej, zazwyczaj powierzano mu role czarnych charakterów. Ci, którzy znali aktora, uważali go nie tylko za wszechstronnego artystę, ale i człowieka "z sercem na dłoni", życzliwego i obdarzonego niezwykłym poczuciem humoru.
Czytaj także: To była straszna tragedia. Ciało aktora leżało w piwnicy
Życie prywatne Pietruskiego było pełne niespodzianek. Aktor związany z był z Marią Homerską - aktorką i uczestniczką Powstania Warszawskiego. Para doczekała się córki Magdaleny, ostatecznie jednak związek nie przetrwał próby czasu. Artysta ponownie się ożenił - tym razem wybranką jego serca została Hanna Buczkowska.