Bogdan Kicka| 

Morze kwiatów na grobie Bogumiły Wander. Wyróżnia się jeden z wieńców

20

Bogumiła Wander, legendarna prezenterka Telewizji Polskiej, zmarła 30 lipca 2024 roku w wieku 80 lat. W minioną środę, 7 sierpnia, odbył się pogrzeb. Ceremonia miała charakter prywatny, zgodnie z życzeniem rodziny, która pragnęła zachować intymność wydarzenia. Dziś grób legendy TVP tonie w kwiatach. Na szczególną uwagę zasługuje jeden z wieńców.

Morze kwiatów na grobie Bogumiły Wander. Wyróżnia się jeden z wieńców
Grób Bogumiły Wander zalało morze kwiatów. (AKPA, Google Maps)

7 sierpnia 2024 roku rodzina oraz bliscy pożegnali Bogumiłę Wander, legendarną prezenterkę TVP. Zgodnie z życzeniem rodziny, ceremonia miała charakter prywatny i odbyła się bez udziału mediów - informacja o mszy żałobnej była dostępna jedynie na klepsydrze wywieszonej w kościele.

Pogrzeb odbył się w stołecznym kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Bogumiła Wander spoczęła natomiast na cmentarzu w Służewie, gdzie została pochowana w rodzinnym grobie.

Mogiła zmarłej prezenterki błyskawicznie została wypełniona kwiatami, głównie białymi. Mnogość wieńców i wiązanek była tak duża, że nie wszystkie zmieściły się na grobie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Znany tanatopraktyk zdradza kulisy swojej pracy. "Najtrudniejsze było pierwsze zamówienie"

Wyróżnia się jeden z wieńców

Wśród kwiatów wyróżniał się szczególny wieniec z białych lilii, ozdobiony zieloną szarfą z napisem:

Żegnaj kochana Bogusiu. Na zawsze twój Krzysiaczek.

Był to z pewnością wieniec od jej męża, kapitana Krzysztofa Baranowskiego, który głęboko przeżywa stratę ukochanej żony.

Początki kariery i życie zawodowe Bogumiły Wanger

Bogumiła Wander przyszła na świat 7 października 1943 roku w Kaliszu. Swoją przygodę z telewizją rozpoczęła już jako młoda kobieta. Szybko zyskała uznanie dzięki swojemu profesjonalizmowi i charyzmie, które przyciągały przed telewizory miliony Polaków. Dzięki swojemu talentowi stała się jednym z filarów Telewizji Polskiej, prowadząc liczne programy informacyjne i rozrywkowe.

Karierę na ekranie telewizji rozpoczęła jeszcze w latach 60. i kontynuowała ją aż do 2003 roku. Zaczęło się niepozornie - od wysłania zgłoszenia na spikera w łódzkim oddziale TVP. Jak możemy przeczytać w „Super Expressie”, Wander pokonała 269 konkurentów. Później była przeprowadzka do stolicy i wielka kariera. Bogumiła Wander stała się synonimem profesjonalizmu i elegancji na ekranie.

Schyłek kariery i choroba

W miarę upływu lat Bogumiłę Wander coraz rzadziej można było spotkać na oficjalnych wydarzeniach. Pod koniec życia zmagała się z chorobą Alzheimera, co zmusiło jej męża, Krzysztofa Baranowskiego, do umieszczenia jej w specjalistycznym ośrodku, gdzie była pod stałą opieką.

Jest bardzo rozmowna. Zawsze tak było i pozostało, tylko teraz nie bardzo można zrozumieć, co chce powiedzieć. Lekarze nic nie mówią, prócz tego, że trudno oczekiwać zmian. Oczywiście żona jest na specyficznych lekach, ale w mojej ocenie można powiedzieć, że choroba się zatrzymała. Nie ma żadnej diagnozy, że będzie lepiej lub gorzej, po prostu trzeba czekać. Ale może Bogusia nie zauważa utrapień codziennych? Więc ten jej świat jest spokojny, a może nawet na swój sposób szczęśliwy - mówił w rozmowie z "Faktem" w 2022 roku mąż Bogumiły Wander, Krzysztof Baranowski.

Wybitna prezenterka zmarła 30 lipca 2024 roku. Miała 80 lat.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić