oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

U Olejnik wykryto nowotwór. Reakcja posłanki

13

Monika Olejnik w mediach społecznościowych poinformowała, że zdiagnozowano u niej raka piersi. Dziennikarka zaapelowała do swoich obserwatorów, aby ci pamiętali o regularnych badaniach. Podobny apel wystosowała również posłanka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Piekarska, która dwa lata temu zmagała się z tym samym nowotworem.

U Olejnik wykryto nowotwór. Reakcja posłanki
Katarzyna Piekarska zmagała się za rakiem piersi. Odniosła się do choroby Moniki Olejnik (AKPA, Facebook)

Monika Olejnik podzieliła się ze swoimi obserwatorami informacjami o swojej chorobie. - W jednym z prawie słonecznych miesięcy 2024 r. usłyszałam diagnozę — nowotwór piersi. Potem jeden z weekendów spędziłam w szpitalu. Po operacji jest lepiej, podejmuję nowe wyzwania — napisała dziennikarka. Zaapelowała również do wszystkich, aby "badali się", bo "profilaktyka i wczesne i wykrycie nowotworu może uratować życie".

Podobną diagnozę dwa lata temu usłyszała polityczka Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Piekarska. W rozmowie z "Faktem" posłanka podkreśliła, że "rozumie" Monikę Olejnik i popiera apel dziennikarki o badanie się. - Im wcześniej go wykryjemy, a można to zrobić dzięki USG piersi, czy mammografii, tym większe szanse na życie i zdrowie. Pamiętajmy też o cytologii. Powtarzam. Im wcześniej wykryty rak, tym łatwiej go pokonać — powiedziała Piekarska.

Posłanka przypomniała, że z okazji zbliżającego się Dnia Matki pod Sejmem staną specjalne autobusy, w których będzie można wykonać zarówno cytologię, jak i mammografię. - W Sejmie pracuje bardzo dużo pań i nie mówię tu tylko o posłankach czy senatorkach. To będzie okazja do badań i pokazania, jak są ważne — stwierdziła. Odniosła się również do choroby Moniki Olejnik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pożar w domu opieki w Kielcach. Dramatyczna akcja. Ruszyli do środka z kamerą
Jestem przekonana, że tak jak ona taranem rozjeżdża polityków, tak też rozjedzie tego raka, czego naprawdę jej gorąco życzę. To nie jest kobieta, która, że tak powiem, odda walkowerem — dodała Katarzyna Piekarska.

Co powinno wzbudzić naszą czujność? Jakie objawy daje nowotwór piersi?

Katarzyna Piekarska podkreśliła, że nie powinniśmy bagatelizować żadnych sygnałów. Wśród tych, które powinny wzbudzić niepokój, wymieniła m.in. utratę wagi, która nie jest związana z odchudzaniem, czy na utrzymujące się zmęczenie. - Każdy z nas najlepiej zna wydolność swojego organizmu i jesteśmy w stanie wyłapać pewne niepokojące sygnały — podkreśliła posłanka, dodając, że nie należy tych sygnałów bagatelizować.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Warto pamiętać, że we wczesnym stadium rozwoju choroby nowotwór piersi nie daje żadnych objawów. Objawy pojawiają z czasem i obejmują wyczuwalny guz, zgrubienia, czy owrzodzenia piersi, powiększenie się węzłów chłonnych i żył, zmiana w wielkości, kształcie lub konturze piersi. O rozwijającej się chorobie może świadczyć również asymetria piersi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić