Bieda aż piszczy. Takie emerytury otrzymują polskie gwiazdy

22

Choć polskie gwiazdy zarabiają niemałe pieniądze, to jednak nie będą mogły liczyć na hojną emeryturę. Podpisując różne umowy, często nie opłacali podstawowych składek do ZUS-u. Teraz widzą efekty. Niektórzy celebryci dostaną bardzo niskie świadczenia.

Bieda aż piszczy. Takie emerytury otrzymują polskie gwiazdy
Bieda aż piszczy. Takie emerytury otrzymują polskie gwiazdy (AKPA, Kurnikowski)

Emerytury polskich gwiazd zaskakują

Ryszard Rynkowski to jeden z najpopularniejszych polskich muzyków. Na swoim koncie ma takie przeboje jak "Wypijmy za błędy" czy "Dziewczyny lubią brąz". W jednym z wywiadów dla Super Expressu zdradził, że otrzymuje świadczenie emerytalne w wysokości 1160 złotych.

Karol Strasburger ma bardzo niskie świadczenie emerytalne. 76-latek otrzymuje od ZUS-u około 2000 złotych miesięcznie. Jeszcze mniej dostaje królowa polskiej sceny muzycznej Maryla Rodowicz. Piosenkarka nie raz narzekała na niskie świadczenie. Okazuje się, że 78-latka dostaje od ZUS-u około 1600 złotych miesięcznie.

Ujawniamy emerytury polskich gwiazd

Beata Tyszkiewicz w rozmowie z "Super Expressem" wyjawiła kilka lat temu, że jej emerytura wynosi 1300 zł. Choć jest to bardzo mało, to od tego czasu świadczenie z pewnością wzrosło w związku z waloryzacjami. 86-letnia aktorka Teresa Lipowska, znana z roli Barbary Mostowiak w serialu "M jak Miłość", comiesięcznie dostaje 2200 złotych emerytury.

Aktorka Katarzyna Skrzynecka niedawno otrzymała korespondencję z ZUS-u z informacją o prognozowanym świadczeniu. Według pisma 53-latka będzie otrzymywać około 35 złotych miesięcznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Maryla rodowicz i jej stylizacje

Skąd się biorą niskie emerytury?

Osoby, które rozliczają się na podstawie "umów śmieciowych", choć zarabiają dobre pieniądze, to zazwyczaj nie odprowadzają od nich składek na ubezpieczenia społeczne. Głównym powodem, dlaczego gwiazdy otrzymują niskie emerytury, jest rodzaj umowy, na podstawie której świadczyły pracę.

Aktorzy, piosenkarze, muzycy najczęściej rozliczają się na podstawie umowy o dzieło. W tym przypadku nie ma obowiązku opłacania podstawowych składek do ZUS-u. Podobnie jest w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Z perspektywy świadczeń emerytalnych najkorzystniejszą umową jest umowa o pracę, która nakłada obowiązek opłacania wszystkich składek do ZUS-u i jednocześnie pozwala na wliczenie tego okresu do stażu pracy. Jednak mało który artysta czy aktor może liczyć na taką umowę.

Ile wynosi emerytura minimalna?

W Polsce, aby otrzymać emeryturę minimalną, konieczne jest ukończenie wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Ponadto trzeba mieć odpowiedni staż pracy. Aktualnie jest to 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Po spełnieniu tych dwóch warunków, można otrzymać świadczenie w najniższej wysokości. W tym roku emerytura minimalna to 1780,96 złotych brutto, co daje około 1620 złotych netto.

Jak wyjaśnia ZUS, podstawa wymiaru emerytury zależy od zarobków i kwoty bazowej przyjętej do jej obliczenia. Im wyższe zarobki, tym wyższa powinna być emerytura.

Autor: MAWI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić