"Milionerzy": Ale wpadka! Kaszubi poczuli się urażeni

5

Produkcja "Milionerów" zaliczyła wstydliwą wpadkę? Widzowie, zwłaszcza ci z Pomorza, nie mają co do tego wątpliwości. Chodzi o pytanie, które padło w jednym z ostatnich wydań teleturnieju TVN i dotyczyło gwary. Znawcy tematu zauważyli, że żadna z odpowiedzi nie była prawidłowa, a Kaszubi poczuli się urażeni.

"Milionerzy": Ale wpadka! Kaszubi poczuli się urażeni
Jeden z ostatnich odcinków "Milionerzy" oburzył Kaszubów (Materiały prasowe)

Do wpadki, którą wytknęli twórcom "Milionerów" Kaszubi i miłośnicy tego języka, doszło w 723. odcinku teleturnieju TVN. To wtedy Roksana Herman z Bielska-Białej usłyszała z ust Huberta Urbańskiego pytanie za 40 tys. zł, które brzmiało następująco:

- Podczas sporu Kaszubów z Góralami Podhalańskimi najprawdopodobniej: A. Mamy gwar gwar, B. wilk Kaszubowi Góralem, C. wilk Góralowi Kaszubem, D. wilk cały i owca syta.

Zawodniczka nie miała pojęcia, która z powyższych odpowiedzi jest prawidłowa. Miała jednak do dyspozycji jeszcze jedno koło ratunkowe - telefon do przyjaciela. Hubert Urbański zadzwonił więc do narzeczonego pani Roksany, który typował ostatnią z podanych podpowiedzi. Uczestniczka nie podjęła jednak ryzyka i wycofała się z gry.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Urbański o "Milionerach": "To nie jest teleturniej dla fizyków kwantowych"

Prowadzący, jak zawsze w takim przypadku bywa, zaprezentował wtedy poprawną odpowiedź wraz z wyjaśnieniem.

- Zarówno Kaszubi, jak i Podhalanie posługują się gwarą, która jest lokalną odmianą języka narodowego. To ważny element ich tożsamości. Zatem prawidłową odpowiedzią na to pytanie w programie "Milionerzy" jest A: gwar gwar - powiedział.

Kaszubi wściekli na "Milionerów" i TVN

Na to stwierdzenie błyskawicznie zareagowali w sieci widzowie, komentując, że przedstawiona w programie jako poprawna odpowiedź w rzeczywistości nią nie jest. Kaszubski jest bowiem językiem, a nie gwarą, o czym zdaje się, nie wiedzieli twórcy pytania. Na błąd w programie zareagowali zresztą nie tylko widzowie, ale i Zrzeszenie Kaszubko-Pomorskie, wydając na swojej facebookowej stronie następujący wpis:

"Stanowczo protestujemy przeciw rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji na temat statusu naszej społeczności. Język kaszubski jest uznany za język regionalny nie tylko przez językoznawców, ale również prawnie. [...] Nie zaproponowano więc żadnej prawidłowej odpowiedzi na wspomniane pytanie, a jednocześnie urażono Kaszubów, dla których język, jakiego używają od wieków, jest najistotniejszym atrybutem tożsamości".
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Do wpadki w "Milionerach" w swoich mediach społecznościowych odniósł się także regionalny działacz na rzecz krzewienia kaszubskiej kultury, Szymon Grot. On także wytknął twórcom teleturnieju niewiedzę.

"Język kaszubski uznawany jest przez polskie prawo od 2005 roku, ale już wcześniej był uznawany na arenie międzynarodowej […] TVN i twórcy teleturnieju powinni przeprosić Kaszubów, a tej kobiecie dać szansę na ponowną grę" - napisał na Facebooku.
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: KME
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić