Marian Turski był więźniem Auschwitz i aktywnym członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Aangażował się w dialog polsko-żydowski, co zyskało mu uznanie na całym świecie. Jego hasło "Nie bądź obojętny" stało się symbolem zaangażowania w obronę praw człowieka i walki z niesprawiedliwością.
Całe życie Mariana Turskiego było związane z misją upamiętnienia ofiar Holokaustu. Był jednym z twórców Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W swych wystąpieniach nieustannie przypominał o konieczności pielęgnowania pamięci i odpowiedzialności za wspólne dobro. Słynne "XI przykazanie" jest echem jego zaangażowania i troski o przyszłość kolejnych pokoleń.
Magda Gessler pożegnała Mariana Turskiego
Odejście Turskiego to ogromna strata dla wielu środowisk. Muzeum POLIN i wszyscy, którzy go znali, wspominają jego determinację i wkład w budowanie lepszego świata. Głosy po jego śmierci nadeszły również ze świata polskiego show-biznesu. Kilka słów na ten temat zabrała Magda Gessler.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Restauratorka nazwała Mariana Turskiego "nieodzownym elementem jej rodziny".
Pomieszkiwał z nami na całym świecie. Tam gdzie tata, tam On, chłonęłam jego złośliwe uwagi z pokorą i wstydem. Jego mądrość była dla mnie oszołamiająca. Z jego zdaniem liczyłam się zawsze. Z jego córką Joanną przeżyłam pierwszy autentyczny autostop od Madrytu do Miraflorez, podróżowałyśmy w identycznych sukienkach hoflandu. Piszę o nim inaczej niż wy wszyscy, bo był dla mnie rodziną i przyjacielem. Marian i żona Halina tworzyli wraz z nami sens naszego życia - pisała.
Następnie zwróciła się do jego córki, Joanny G’froerer.
Joanno serdecznie przytulam Cię do mojego serca. Ogromnie Ci współczuję. Nasi ojcowie są dla nas wszystkim. Żegnaj Marian, do zobaczenia - zakończyła Magda Gessler.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.