Stanisław Wielanek został pochowany w Warszawie - na Cmentarzu Czerniakowskim przy ul. Powsińskiej. Serwis shownnews.pl donosi, że jego grób z pozoru niczym się nie wyróżnia. Zastosowano ciemny połyskujący granit i złote litery.
W grobie spoczywają inni bliscy Wielanka - co ciekawe, same kobiety. Bliscy postarali się, by Stasiek nawet po śmierci patrzył na żywych w swojej charakterystycznej pozie: w kaszkiecie i z akordeonem. Płytę nagrobną przepasano mu wąską biało-czerwoną wstążeczką - podkreślił wspomniany portal.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ujawniono też, że... grób Wielanka pada ofiarą wandali.
Sugeruje to chociażby znicz podpisany jego inicjałami - S.W. - robi się to w sytuacjach, gdy świeczki są kradzione przez osoby postronne - donosi shownews.pl.
Kim był Stanisław Wielanek?
Stanisław Wielanek zmarł 23 grudnia 2016 roku. Spekulowano, że do jego zgonu doprowadziła choroba wieńcowa. Żona i córka artysty nie chciały jednak tego komentować.
Do śmierci Wielanka doszło trzy dni po tym, jak otrzymał ważne wyróżnienie z rąk ówczesnego ministra kultury Piotra Glińskiego. Chodzi o Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Stanisław Wielanek był polskim piosenkarzem, kompozytorem, multiinstrumentalistą, aktorem i samorządowcem, znanym przede wszystkim jako propagator folkloru miejskiego Warszawy. Gdyby żył, dziś (13 listopada) obchodziłby 75. urodziny.
Najważniejsze osiągnięcia Wielanka:
- Założenie Kapeli Czerniakowskiej (1970): Wielanek współtworzył tę formację, która nawiązywała do przedwojennych kapel podwórkowych, popularyzując piosenki warszawskiej ulicy.
- Utworzenie Kapeli Warszawskiej (1985): Po odejściu z Kapeli Czerniakowskiej założył nowy zespół, który kontynuował tradycje muzyczne stolicy, włączając do repertuaru także piosenki lwowskie, legionowe, żydowskie, biesiadne oraz kolędy.
- Dyskografia: Wielanek wydał 34 płyty, z czego sześć uzyskało status złotej płyty.
- Twórczość literacka: Jest autorem antologii "Szlagiery starej Warszawy", zawierającej teksty i nuty do ponad 170 utworów, oraz książki "Warszawa w piosence, wierszu i anegdocie".
- Nagrody i odznaczenia: W 1990 roku zdobył nagrodę za piosenkę "Ej wy, wierzby" w konkursie im. T. Korian, organizowanym przez polską emigrację we Francji.
- 20 grudnia 2016 roku otrzymał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Działalność samorządowa: W 2014 roku został wybrany na radnego m.st. Warszawy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, reprezentując okręg Mokotów.