Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

"Mary Poppins" ocenzurowana. Powodem "dyskryminujący język"

50

W sieci zrobiło się gorąco z powodu afery dotyczącej uwielbianego klasyka Disneya. Chodzi o "Mary Poppins" z 1964 r. i użyte w filmie słowa mogące być trudne w odbiorze dla współczesnego widza. Takie wnioski przekazali przedstawiciele British Board of Film Classification (BBFC; organizacja odpowiedzialna za cenzurę filmów w Wielkiej Brytanii), którzy uznali, że w dziele światowego kina należy podnieść kategorię wiekową.

"Mary Poppins" ocenzurowana. Powodem "dyskryminujący język"
W sieci zrobiło się gorąco z powodu afery dotyczącej uwielbianego klasyka Disneya (AKPA)

Przez 60 lat "Mary Poppins" miała kategorię U (Universal), oznaczającą, że film był dostępny bez ograniczeń wiekowych. Teraz zaś przydzielono jej kategorię PG (Parental Guidance), a co za tym idzie, zaleca się seans z nadzorem rodzicielskim, aby w razie konieczności wytłumaczyć najmłodszym treści, które mogą być dla niech niezrozumiałe czy nieodpowiednie. W tej kategorii występuje ograniczenie wiekowe od 8 lat.

O co konkretnie chodzi? Otóż powodem zmiany jest określenie, które pada w filmie w stosunku do rdzennych mieszkańców Afryki prowadzących koczowniczy tryb życia. Admirał Boom używa słowa "hottentoci" w odniesieniu do kominiarzy, których twarze są ubrudzone sadzą. Dziś termin ten uznaje się za obraźliwy.

Już w 2019 roku "New York Times" pisał o rasizmie obecnym w "Mary Poppins". Objaśniono wtedy, że twarze ubrudzone sadzą nawiązują do blackface, w ramach którego od końca XIX wieku biali aktorzy malowali twarze i w sposób prześmiewczy przedstawiali czarne postacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: #dziejesiewkulturze: kultowy hit Disneya doczeka się kontynuacji

Teraz brytyjscy cenzorzy filmowi stwierdzili, że mimo iż "Marry Poppins" powstała w zupełnie innych czasach, to użycie dyskryminującego języka nie jest w filmie potępiane i ostatecznie nie wpasowuje się w kategorię U.

Przy okazji powrotów na ekrany, "Mary Poppins" była klasyfikowana przez BBFC już trzykrotnie - w 1964 roku, 2013 i 2024. Dopiero za trzecim razem w filmie dopatrzono się dyskryminującego języka.

"Mary Poppins" z Julie Andrews w roli głównej w 1965 roku zdobyła pięć Oscarów - za muzykę, montaż, efekty specjalne i najlepszą piosenkę, a także dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Film powstał na podstawie serii książek dla dzieci autorstwa Pameli L. Travers, zilustrowanych przez Mary Shepard.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić