Ulubieni bohaterowie "Rancza" to stali bywalcy ławki pod sklepem Więcławskiej — Stach, Solejuk, Pietrek i Hadziuk. To właśnie oni rozprawiali o profitach, jakie spłynęły na Polskę dzięki funduszom Unii Europejskiej.
Spin-off serialu nie mógł zatem nosić innego tytułu, jak "Ławeczka z Unii". Powstał w 2014 roku i był emitowany w 10. częściach na antenie TVP1. Amatorzy wiśniowego trunku w każdym odcinku opowiadali o tym, jak dzięki dotacjom z UE zmieniła się otaczająca ich rzeczywistość.
W humorystycznym tonie dyskutowali o nowo powstałych ścieżkach rowerowych, wsparciu komunikacji między małymi miejscowościami i innych kwestiach, które zmieniły się w Polsce od 2004 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gościem "Ławeczki z Unii" był także serialowy Fabian Duda (Piotr Ligienza), który — jako pracownik urzędu w fikcyjnych Wilkowyjach — doskonale zaznajomił się z przepisami pozwalającymi na korzystanie z dodatkowych środków.
Hadziuk, Pietrek, Stach i Solejuk dopytywali go, jak uzyskać pieniądze m.in. na chodnik przed domem, doprowadzenie gazu i ścieków, kupno maszyn rolniczych i dostęp do internetu.
Edukacyjna produkcja — choć nie stała się takim hitem, jak samo "Ranczo" — pozwoliła widzom na lepsze zrozumienie przemian, jakie nastąpiły przez pierwszą dekadę obecności Polski w Unii Europejskiej. Co jeszcze mogło umknąć nawet najczujniejszym widzom?
Ciekawostki o serialu "Ranczo"
Ciekawostek dotyczących serialu nie brakuje. Wiadomo, że Kusego pierwotnie miał zagrać Robert Gonera, a nie Paweł Królikowski. Domy różnych postaci wcale nie były zlokalizowane blisko siebie.
Część znajdowała się w Jeruzalu na Mazowszu, inne w miejscowościach Latowicz (urząd gminy), Sokule (dworek Lucy), Strachomin, Góra Kalwaria, Płomienice (stary dom Solejuków) , Cieciszewo (uniwersytet ludowy) i Rozstanki.
Wielbiciele zastanawiają się również, jak miała na imię Michałowa. O tym nie wspomniano w żadnym sezonie (były emitowane w latach 2006-2016). Według plotek miała mieć na imię Anna.