Tydzień temu w białym kościółku na terenie cmentarza odbyła się msza żałobna, której przewodniczył ks. Mirosław Frankowski, proboszcz parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles. Podczas ceremonii głos zabrała także polska aktorka Katarzyna Śmiechowicz. Trumna z ciałem Jadwigi Barańskiej przyozdobiona była w 89 żółtych róż, co symbolizowało wiek, w którym aktorka odeszła.
20 listopada odbyły się uroczystości na nekropolii, gdzie pochowani są m.in. Bette Davis, Carrie Fisher, Buster Keaton, Lemmy Kilmister, Brittany Murphy, Matthew Perry'ego, Debbie Reynolds, Telly Savalas, Paula Walkera oraz urodzonych w Polsce producentów filmowych żydowskiego pochodzenia Samuela Goldwyna i Marka Libkowa. Jadwiga Barańska spoczęła w w krypcie grobowej ulokowanej w trawniku. Na razie nie wiadomo, jak będzie wyglądał jej nagrobek.
W ostatniej drodze aktorce ponownie towarzyszył polski duchowny, który nad urną z jej prochami odmówił modlitwę. Obok drewnianej urny z personaliami Barańskiej (pochowana jako Jadwiga Antczak) znajdowały się róże, były także wieńce z biały i biało-czerwonych róż. Na specjalnej sztaludze stało także duże zdjęcie portretowe zmarłej aktorki.
Polski pogrzeb Jadwigi Barańskiej.
To nie koniec uroczystości pogrzebowych aktorki. Oprócz ceremonii w Stanach Zjednoczonych, Jerzy Antczak planuje także polskie pożegnanie. Drugi pogrzeb Jadwigi Barańskiej ma odbyć się 21 października 2025 roku, czyli w 90. rocznicę jej urodzin. Miejscem pochówku mają być warszawskie Powązki. O tych uroczystościach poinformowano podczas środowej (20 listopada) mszy za duszę aktorki, która odbyła się w Kościele Środowisk Twórczych na pl. Teatralnym w Warszawie.
Przypomnijmy, że Jadwiga Barańska zmarła 25 października po długiej chorobie. Zmagała się m.in. z urazem biodra po upadku oraz stopniową utratą wzroku. Pozostawiła męża, Jerzego Antczak, z którym była przez niemal 70 lat oraz 60-letniego syna, Mikołaja.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.