Znani Polacy pochowani na obczyźnie. To nie tylko Jadwiga Barańska
Byli wielkimi Polakami, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju naszej kultury. Mimo zasług nie zostali pochowani w ojczyźnie, a rodacy muszą oddawać cześć ich pamięci na cmentarzach rozrzuconych po całym świecie. Zobaczcie, kto oprócz Jadwigi Barańskiej znalazł się na długiej liście sławnych nazwisk.
Jadwiga Barańska
Gwiazda "Nocy i dni" odeszła 24 października 2024 roku w Los Angeles — mieście, w którym razem z synem i mężem mieszkała od wielu lat. Choć zawsze z nostalgią wspominała o Polsce, jej ostatnie pożegnanie miało miejsce na amerykańskiej ziemi.
Msza pogrzebowa Jadwigi Barańskiej odbyła się na cmentarzu Forest Lawn Hollywood Hills w Los Angeles. Żałobnicy obejrzeli wzruszający film upamiętniający jej dorobek artystyczny.
Ukochany aktorki, Jerzy Antczak, zapowiedział, że urna z prochami 89-latki dopiero za rok zostanie sprowadzona do kraju. Wówczas odbędzie się kolejna uroczystość.
Maria Konopnicka
Wielka polska poetka i nowelistka urodziła się w Suwałkach, przez jakiś czas mieszkała w Kaliszu, ale zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie. Grób artystki nie jest więc oddalony od kraju o tysiące kilometrów.
Można odwiedzić go na Cmentarzu Łyczakowskim w Panteonie Wielkich Lwowian. Na terenie tej ukraińskiej nekropolii pochowani są także inni znani Polacy, m.in. pisarze Seweryn Goszczyński i Karol Szajnocha oraz malarz Artur Grottger.
Hanka Ordonówna
Znacie piosenkę pt. "Miłość ci wszystko wybaczy"? Śpiewała ją Maria Anna Tyszkiewicz, która obrała pseudonim artystyczny Hanka Ordonówna. Była jedną z największych gwiazd kina i piosenki nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. II wojna światowa zniweczyła jej obiecującą karierę.
Po wieloletniej tułaczce przez Rosję, Uzbekistan, Indie i Liban, zmarła w stolicy ostatniego z wymienionych krajów. Odeszła w Bejrucie w 1950 roku na skutek tyfusu, którym zaraziła się od męża. Jej grób znajdował się tam do 1990 roku. Wówczas przeniesiono go do Alei Zasłużonych na warszawskich Starych Powązkach.
Pola Negri
Pola Negri urodziła się w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie), zmarła w San Antonio w amerykańskim stanie Texas. Międzynarodowa gwiazda kina niemego w 1987 roku została pochowana na cmentarzu Calvary Cemetery w East Los Angeles. W chwili śmierci miała 90 lat.
Teresa Haremza
Teresa Haremza, znana m.in. z przeboju "Na szarość naszych nocy" przebywała w Niemczech, gdy dowiedziała się o stanie wojennym w Polsce. Nie wróciła już do ojczyzny. W 1982 roku trafiła do Australii. Zmarła w Sydney w 1996 roku. Jej grób pokryty jest bujną roślinnością.
Szopen, Słowacki, Norwid
Grób Fryderyka Szopena zlokalizowany jest we Francji na paryskim cmentarzu Père-Lachaise. Pianista nie jest jedyny Polakiem, który został pochowany w tym kraju. To także m.in. Juliusz Słowacki (cmentarz Montmartre, w Paryżu, w 1927 roku prochy poety przeniesiono na Wawel) oraz Cyprian Kamil Norwid (cmentarz Les Champeaux w Montmorency).
Jan Paweł II
Trumna ze szczątkami Jana Pawła II znajduje się w Watykanie, a dokładnie w kaplicy świętego Sebastiana w bazylice świętego Piotra. Trafiła tam w 2011 roku po tym, jak zakończył się proces beatyfikacji. Wcześniej znajdowała się w Grotach Watykańskich.
Tamara Wiszniewska
Tamara Wiszniewska urodziła się w Dubnie — miasteczku, które do 1945 roku należało do Polski, a aktualnie jest na terenie Ukrainy. Grób przedwojennej aktorki (grała m.in. Lucię Elzonowską w "Trędowatej"), tancerki i królowej piękności znajduje się w Stanach Zjednoczonych na cmentarzu Mount Hope Cemetery w Rochester. Zmarła na nowotwór w 1981 roku.
Janina Wilczówna
Janina Wilczówna, aktorka i nagradzana miss, zmarła w 1979 roku w amerykańskim mieście Dallas, gdzie wraz z mężem prowadziła restaurację "Old Warsaw". Jest pochowana na tamtejszym cmentarzu.