Kacper Kulpicki| 

Santor dowiedziała się po latach o rodzinnej tragedii z Powstania Warszawskiego

6

13 sierpnia 1944 roku trwało Powstanie Warszawskie. Polacy walczyli z Niemcami i straceńczo bronili stolicy. W rodzinie męża Ireny Santor ta data pamiętana jest w szczególny sposób. Właśnie wtedy w okrutnych okolicznościach życie stracił 12-letni Staś Santor. Co dokładnie się wydarzyło?

Santor dowiedziała się po latach o rodzinnej tragedii z Powstania Warszawskiego
Irena Santor pamięta rodzinną tragedię z Powstania Warszawskiego (AKPA)

Warszawiacy od 1 sierpnia 1944 roku przez kolejne 62 dni bronili miasta. Dziś mija 80. rocznica jednego z najtrudniejszych momentów w tym okresie. 13. dnia walki wybuchł czołg-pułapka, w kilka sekund pochłaniając 300 ofiar.

Śmierć ponieśli także najmłodsi. Irenie Santor o ponurym wydarzeniu dopiero po latach opowiedział mąż. Wcześniej nie zdawała sobie sprawy, że powstanie dotknęło jego rodzinę tak bardzo.

Wtedy zginął brat mojego męża. Jaś Santor miał tylko 12 lat, zginął na wysadzonym przez Niemców czołgu u zbiegu ulic Długiej i Podwala — wyznała w "Fakcie".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wojna zapukała Rosjanom do drzwi. Nagrania walk pod Kurskiem

Piosenkarka dowiedziała się, że Niemcy skrupulatnie przygotowali się do wysadzenia maszyny. Czekali do momentu, w którym Polacy będą przekonani, że udało im się ją zdobyć. Wówczas wypełniony materiałami wybuchowymi czołg eksplodował, niszcząc niemal wszystko wokół.

Jaś wspólnie z kolegami wskoczył na zdobyty przez powstańców czołg. I w tym momencie doszło do wybuchu — czytamy w tabloidzie.

Irena Santor wciąż pamięta o tragedii Powstania Warszawskiego

Całemu zajściu z odległości przyglądała się siostra Jasia. Mirosława, która w trakcie powstania była łączniczką Armii Krajowej z batalionem "Bończa", zdążyła tylko krzyknąć do brata: "Jaś, mama cię woła, wracaj do domu".

Dzielny 12-latek został pochowany w nagrobku — kwaterze walczących na warszawskiej Woli. Jest wymieniony z imienia i nazwiska. Irena Santor, która do stolicy przeprowadziła się dopiero na początku lat 50., stara się jak najczęściej odwiedzać cmentarz.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Piosenkarka nie ukrywa, że nie tylko w tym miejscu wspomina Powstanie Warszawskie. Jako że mieszka na terenie byłego getta, każde wyjście z domu uzmysławia jej, do jakich tragedii dochodziło na ulicach, które dziś tętnią życiem.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić