Maria Homerska przyszła na świat 15 lutego 1925 roku w Warszawie. Jak przypomina portal "Viva", początkowo nie wiązała swojej przyszłości z aktorstwem. Jej prawdziwą pasją była literatura i to właśnie ją studiowała na tajnych kompletach w czasie okupacji. Jej młodość naznaczyła wojna. Należała do Armii Krajowej i brała udział w powstaniu, będąc łączniczką. Po upadku powstania trafiła do obozów Sandbostel i Oberlangen w Niemczech.
Po wyzwoleniu obozów przez aliantów Homerska przyłączyła się do Pierwszej Dywizji Pancernej generała Maczka, będąc w niej telefonistką. Mniej więcej w tym czasie — jak wskazuje "Viva" — dowiedziała się o naborze kandydatów na aktorów do Szkoły Dramatycznej, działającej w jej rodzinnym mieście. Podjęła decyzję, że chce spróbować. I to był strzał w 10. Odkryto jej talent, co zaowocowało kolejnymi propozycjami.
Widzowie i krytycy doceniali jej talent i warsztat. Zwykle obsadzana była w rolach arystokratek, jak miało to miejsce choćby w "Znachorze", gdzie wcielała się w postać hrabiny Czyńskiej. Choć w życiu zawodowym odniosła sukces, prywatnie nie zawsze wiodło się dobrze. Jej mężem został aktor Ryszard Pietruski ("Rejs", "Brunet wieczorową porą", "Czterdziestolatek"), z którym doczekała się córki Magdaleny. Niestety nie było im pisane wspólne życie. Rozstali się, choć uchodzili powszechnie za parę idealną. Rozpad związku nie zakończył ich przyjaźni, która przetrwała do końca. Pietruski po rozwodzie ożenił się z architektką Hanną Buczkowską-Pietruską, a Homerska, która zagrała jeszcze m.in. w "07 zgłoś się" poślubiła Aleksandra Długosza, z którym doczekała się córki Doroty. Miała także dwójkę wnuków - Halkę i Olesia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Karierę aktorską Maria Homerska zakończyła w 1981 roku, choć i później zdawało jej sporadycznie występować na scenie.
Choroba wnuka i DPS
W 1996 roku Maria Homerska zamieszkała w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. W 2002 roku przeniosła się do Domu Pomocy Społecznej "Kombatant" w Legionowie. Choroba przykuła ją do łóżka, uniemożliwiając jej poruszanie się. Mimo to w dalszym ciągu wspierała swojego niepełnosprawnego wnuka. Przekazywała także datki na ubogie dzieci oraz schroniska dla zwierząt.
Maria Homerska zmarła 6 lipca 2010 roku w Legionowie. Pochowano ją na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 10-4-22/23).