Eleonora Burbon ma zagwarantowany tytuł następczyni tronu Hiszpanii. Jest nie tylko piękna, ale i błyskotliwa. Posługuje się biegle kilkoma językami, nawet mandaryńskim. Swoich rodaków zjednuje naturalnością. Gdy skończyła 18 lat, z aparatem ortodontycznym na zębach, przyszła władczyni Hiszpanii składała przysięgę wierności hiszpańskiej konstytucji.
Już teraz hiszpańskie media patrzą Eleonorze na ręce. Ze szczegółami opisują, jak wyglądał pierwszy dzień jej trzyletniego szkolenia wojskowego. Nie brakuje też spekulacji o tym, czy miała romans z piłkarzem FC Barcelony, Gavim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Następczyni tronu zostanie trzecim monarchą konstytucyjnym w historii demokratycznej Hiszpanii. Ma niełatwe zadanie, bo jej dziadek, Juan Carlos, nie stronił od skandali. Ojciec, Filip VI, stara się jak może na nowo zyskać zaufanie hiszpańskiego społeczeństwa.
Księżniczka Eleonora - wnuczka rozbrykanego Juana Carlosa i córka spokojnego Filipa VI
Juan Carlos zaczynał dobrze. W teorii do kraju ściągnął go generał Franco, który objął pieczę nad jego edukacją i wychowaniem. Liczył, że w ten sposób zapewni Hiszpanii monarchię autorytarną.
Tak się jednak nie stało - Juan Carlos wstąpił na tron po śmierci dyktatora w 1975 roku i zamiast autorytaryzmu sięgnął po demokrację. Hiszpanie pokochali go, gdy w 1981 r. powstrzymał zamach stanu pułkowników armii hiszpańskiej. Tym samym stał się ambasadorem hiszpańskiej demokracji.
To miało swoje minusy, bo konstytucja dawała mu nietykalność, a media swobodę działania.
Media zawarły niepisany pakt: trzeba chronić króla, żeby chronić demokrację - pisał hiszpański dziennikarz Ignacio Escolar.
To zaczęło dawać się we znaki - Juan Carlos kochał luksusy, od arabskich szejków otrzymywał ferrari czy jachty oraz inne łapówki. Nie stronił też od kochanek. Zmuszono go do abdykacji w 2014 roku.
Na jego miejscu zasiadł Filip VI, który wprowadził głębokie reformy w hiszpańskiej monarchii - z tytułów królewskich może korzystać tylko sześć osób: król Filip VI z żoną Letycją oraz córkami Eleonorą i Zofią oraz rodzicami: Juanem Carlosem i jego żoną Zofią.
Hiszpańscy royalsi nie mogą podejmować zajęć w firmach publicznych i prywatnych z wyjątkiem zleconych przez rząd czy przyjmować jakichkolwiek prezentów oraz przysług.
Eleonora - królowa Hiszpanii. Nadchodzi era kobiet na tronach
Eleonora bez wątpienia będzie musiała się zmierzyć z dyskusją o tym, czy XXI-wieczna Hiszpania potrzebuje monarchii. Szacuje się, że zakończenie panowania Burbonów pomogłoby zaoszczędzić 8 mln euro rocznie. Z drugiej strony ustrój monarchiczny popiera 60 proc. hiszpańskiego społeczeństwa - donoszą "Wysokie Obcasy".
Eleonora nie będzie sama. W Europie szykuje się wiele kobiet na tronach. W Belgii tron dziedziczy urodzona w 2001 r. księżniczka Elżbieta, w Holandii urodzona w 2003 r. Katarzyna Amalia, w Norwegii Ingrid Aleksandra (rocznik 2004) a w Szwecji najmłodsza z nich Estelle, urodzona w 2012 r.
Czas pokaże, jak będzie wyglądać europejska monarchia w rękach kobiet.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.