Obchody Międzynarodowego Dnia Romów ustanowione zostało na IV Kongresie związku w Jadwisinie koło Warszawy w 1990 roku. Najbardziej znanym polskim Romem jest Don Vasyl, znany artysta, który do 1989 roku używał personaliów Kazimierz Doliński. Od lat dba o kulturę Romów w naszym kraju, organizuje też Festiwal Piosenki Romskiej w Ciechocinku i prowadzi biuro stowarzyszenia Romów.
Vasyl Szmitd, znany jako Don Vasyl, pochodzi z królewskiej rodziny Cyganów wielkomiejskich z dynastii Baro Szero. Artysta rozwinął rodzinne imperium i zbudował imponującą rezydencję w Ciechocinku. Kilka lat temu jednak popadł w problemy finansowe i musiał wystawić swoją posiadłość na sprzedaż. W mediach pojawiły się wtedy zdjęcia Don Vasyla przy masywnych stołach, otoczonych obrazami, pozłacanymi fotelami i licznymi kosztownymi ozdobami.
Okazało się również, że Don Vasyl nie ma stałego miejsca zamieszkania. W rozmowie z "Faktem" przyznał, że jego rezydencja, przypominająca pałac, nie jest miejscem do zamieszkania, a jedynie do oprowadzania fanów. Od lat mieszka u swoich dzieci i wnuków. Zwrócił się o pomoc do władz Ciechocinka, z którym jest związany od lat.
Od dawna mieszkam u swoich dzieci, wnuków i prawnuków pod Ciechocinkiem. Ze względu na specyfikę mojego zawodu zakłócam prywatność i spokój domowy mojej rodziny, ponieważ w ich domu odbywają się wszelkie spotkania zawodowe związane z organizacją corocznego festiwalu Romów w Ciechocinku. W tym domu mieści się również biuro stowarzyszenia Romów, a dom powinien być miejscem odpoczynku rodziny – mówił Don Vasyl.
Burmistrz Ciechocinka, Leszek Dzierżewicz, nie widział możliwości pomocy Don Vasylowi, zauważając, że artysta posiada już kilka mieszkań.
W gminie Raciążek jest kilka domów zajmowanych przez Don Vasyla i jego rodzinę. To jakieś totalne nieporozumienie. To, że organizuje koncerty w Ciechocinku, nie może być podstawą do przyznania mu mieszkania. Pismo od Don Vasyla będziemy rozpatrywać – odpowiada "Faktowi" burmistrz Ciechocinka.
W grudniu 2019 roku ujawniono, że muzyk ma ogromne długi. Don Vasyl był winny ponad milion złotych urzędowi podatkowemu. – To byli dwaj Polacy, którzy już nie żyją. Jeden był po studiach muzycznych, a drugi znanym reżyserem. Oni założyli zespół Don Vasyl i Cygańskie Gwiazdy. Okazało się, że nie płacili za to podatków. W końcu skarbówka się do mnie dobrała. Miałem do zapłacenia ok. 400 tys. zł – powiedział "Super Expressowi" Don Vasyl. – To trwa do dziś. Przez te lata narosły procenty, odsetki i mam do zapłacenia ponad milion złotych – dodał załamany.
Dom Don Vasyla
"Król Cyganów" w 2004 roku zbudował posiadłość o łącznej powierzchni 3,8 tys. metrów kwadratowych. Przed 750-metrową willą znajduje się fontanna oraz figurka Matki Boskiej. Dom składa się z 12 pokoi, dwóch łazienek, dwóch kuchni, dużego salonu oraz garażu. Na terenie znajduje się również druga nieruchomość w stanie surowym o powierzchni 300 metrów kwadratowych oraz duży parking dla samochodów. W 2019 roku biuro nieruchomości wyceniło posiadłość Don Vasyla na 850 tys. złotych. Do dziś nie wiadomo, czy znalazł się na nią kupiec.
Jeśli chodzi o prawdziwego króla polskich Cyganów to był nim m.in. Rudolf Kwiek, który pochowany jest na Cmentarzu Prawosławnym na warszawskiej Woli. Określany jest on jako ostatni król Cyganów w Polsce.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.