Janusz Sosnowski urodził się 11 kwietnia 1947 roku w Warszawie. Był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Sam ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej.
Jak informuje serwis filmpolski.pl, przez kilka lat był asystentem wybitnego scenografa Tadeusza Wybulta, pracował z nim m.in. przy "Zazdrości i medycynie" (1973) i "Zaklętych rewirach" (1975) Janusza Majewskiego czy "Szpitalu Przemienienia" (1978) Edwarda Żebrowskiego. Debiutował jednak jako scenograf filmem krótkometrażowym "Za ciosem" w reżyserii Piotra Andrejewa.
W latach 80. stworzył zachwycające do dzisiaj scenografie do komedii "Seksmisja" (1983) i "Kingsajz" (1987) Juliusza Machulskiego. Za swoją pracę przy tych filmach dwukrotnie odebrał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, dodatkowo za "Kingsajz" został wyróżniony nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Brukseli.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brał też udział w tworzeniu "Kroniki wypadków miłosnych" (1985) Andrzeja Wajdy, "Szczęśliwego Nowego Jorku" Janusza Zaorskiego. W 2001 roku otrzymał "Orła" za scenografię do "Wrót Europy" Jerzego Wójcika, rok później – za pracę przy filmie "Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza. Zaprojektował scenografię do wszystkich sezonów popularnego serialu "Ranczo" (2006-2016).
Czytaj więcej: Smutne wieści. Nie żyje uczestniczka "Kuchennych rewolucji
Janusz Sosnowski zaprojektował też scenografię do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, w tym do słynnego "Metra" Janusza Józefowicza.
Obowiązkiem scenografa filmowego jest przekonać widza, że pokazuje mu się świat rzeczywisty, świat istniejący. Oczywiście są od tego wyjątki – kino gatunków, musicale, bajki, fantasy, natomiast generalnie jest taka zasada, że wszystko powinno wyglądać realistycznie, ponieważ jeżeli nie wygląda realistycznie, to nie bardzo wierzymy w to, co dzieje się na ekranie pomiędzy postaciami - mówił w publikacji "Fabryki snów".
W 2022 roku został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".