Przygoda Wołodymyra Zełenskiego z telewizją rozpoczęła się w 1996 roku. 18-letni wówczas młody aktor i showman pojawił się ze swoją drużyną z Krzywego Rogu w poradzieckim programie "Klub wesołych i zaradnych" znany w Ukrainie jako "KVK". Polegał on na rywalizacji we wcześniej przygotowanych, humorystycznych konkursach.
Dzięki temu zyskał dużą popularność w niektórych ukraińskich kręgach i kilka lat później na stałe zadomowił się w rosyjskim kinie. Tam też wykazał się umiejętnościami przywódczymi, dzięki którym zdołał zbudować imperium rozrywkowe "95 kwartał". Później realizował się jako reżyser komedii romantycznych tj. "8 nowych randek" czy "Miłość w wielkim mieście".
Największą popularność przyniósł mu jednak udział w popularnym ukraińskim serialu telewizyjnym "Teściowie", który miał także ogromną przebitkę w Rosji. Zgodnie z badaniem firmy Mediascope, serial ten jeszcze w 2021 roku był jednym z najchętniej oglądanych seriali rosyjskojęzycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Politycy narzucili presję na Zełenskiego
Wołodymyr Zełenski zyskał dużą sympatię widzów, dzięki odpowiedniemu podejściu do publiki postsowieckiej. Mniejszą popularność zyskał w zachodniej Ukrainie, gdzie wiele jego żartów uznawanych było za obraźliwe. W "95 kwartał" padały takie określenia, jak np. "Ukraina jest prostytutką Unii Europejskiej".
Ponadto zwracano tam uwagę na fakt, że Zełenski jest rosyjskojęzycznym aktorem z sukcesem odniesionym na rosyjskim rynku show-biznesu. Jednocześnie zyskiwał przychylność w kręgach, gdzie zdołał wykazać się cechami przywódczymi. Zbudował dochodowy biznes medialny, który z czasem zaczął być kontrolowany przez polityków.
Na jego treści zostały narzucone wymogi cenzury. Władze chciały, by jego programy przedstawiały część sceny politycznej jako zdolną, inną jako kłamliwą. Wszystko zmieniło się w 2010 roku, kiedy do władzy doszedł Wiktor Janukowycz. Satyra polityczna "95 kwartału" miała mu się bardzo nie podobać.
Wołodymyr Zełenski obchodzi 47. urodziny. Jego estradowa przeszłość jest mało znana
Program Wołodymyra Zełenskiego był nadawany przez kanał telewizyjny 1+1 należący do oligarchy Ihora Kołomojskiego. Tam zaczął być nadawany jego pierwszy satyryczny projekt polityczny, czyli serial animowany dla dorosłych "Bajkowa Ruś", w którym padały żartobliwe ataki na stronę rządzącą, ale też opozycję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzięki temu Zełenski odniósł sukces nie tylko w Ukrainie, ale też Białorusi i Rosji. W 2015 roku wcielił się w rolę nauczyciela Wasyla Hołobrodka, który został prezydentem w serialu "Sługa narodu". Do 2019 roku wyemitowano trzy sezony produkcji, co uznano za manifest programowy Zełenskiego.
W międzyczasie uformował swój zespół, z którym wziął udział w kampanii prezydenckiej. W 2019 roku został wybrany na urząd głowy państwa Ukrainy, który piastuje do dziś. 47-letni Zełenski stał się symbolem walki przeciwko Rosji, a jego programy regularnie omawiane są w przestrzeni medialnej.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.