Ludwika Woźnicka w czasach PRL była popularną pisarką, a jej książki rozchodziły się wielotysięcznym nakładem. Tłumaczyła literaturę anglosaską, pisała książki dla dzieci, jest też autorką scenariusza do filmu pt. "Ludzie z pociągu".
Jej życie nie było łatwe, zwłaszcza w trakcie II wojny światowej. Jako artystka pochodzenia żydowskiego była narażona na niebezpieczeństwo, musiała się ukrywać. Schronienia użyczyła jej Felicja Felhorska, warszawska pedagożka.Mimo to nie udało jej się uniknąć przykrych wojennych konsekwencji.
Została wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec. Wróciła stamtąd dopiero w 1946 roku. Kilka lat później została absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. W tym okresie wraz z siostrą bliźniaczką zaprzyjaźniła się z Jadwigą Kaczyńską, mamą braci Kaczyńskich.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zofia Woźnicka została matką chrzestną Lecha Kaczyńskiego, Ludwika została chłopców. Pisarki mieszkały razem, obie realizowały się w prozie. Niestety, życie obu pań skończyło się w smutnych okolicznościach.
W książce pt. "Nie ma" Mariusza Szczygła opisano, że Ludwika Woźnicka cierpiała na schorzenia natury psychicznej. Borykała się z urojeniami i manią prześladowczą. W chwili śmierci miała 59 lat.
Siostry Woźnickie zmarły tragicznie. Odebrały sobie życie
Targnęła się na własne życie, wyskakując przez okno z mieszkania obcej osoby. Po 3 latach od tragedii Identycznie postąpiła jej siostra bliźniaczka, Zofia Woźnicka.
Ciotki Lecha i Jarosława Kaczyńskich zostały pochowane na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie. W sieci dostępne jest zdjęcie ich grobu. Widać, że jest zaniedbany, choć nie opuszczony.
Na płycie nagrobnej znajduje się skromny wieniec składający się z gałązek sosny pospolitej i kilku sztucznych kwiatów. Obok nich postawiony jest znicz z małą tabliczką z napisem "pamiętamy".
Gdzie szukać pomocy? Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.