Historia rodziny Evansów w "Good Times" była jedną z pierwszych opowieści o czarnoskórej rodzinie w USA w latach 70.
Ten serial był najbardziej zbliżony do rzeczywistości, w jakiej żyła afroamerykańska rodzina żyjąca w takich okolicznościach, jak to tylko możliwe — powiedział Amos magazynowi Time w 2021 roku.
Niestety, po trzech sezonach bohater Amosa znikł z serialu. On sam krytykował białych scenarzystów serialu, którzy tworzyli historie, które jego zdaniem były nieautentyczne dla czarnoskórych postaci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Było kilka przypadków, kiedy powiedziałem: "Nie, nie róbcie takich rzeczy. To jest przekleństwo dla czarnego społeczeństwa. Będę ekspertem w tej kwestii, jeśli nie macie nic przeciwko". I zrobiło się konfrontacyjnie i gorąco, że ostatecznie najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich zainteresowanych, w tym dla mnie, było moje zniknięcie z serialu - relacjonował magazynowi Time.
Serial "Good times" był bardzo ważny dla afroamerykańskiej społeczności i kultury. Do tego stopnia, że m.in. Alicia Keys, Rick Ross i Wu-Tang Clan wymienili Amosa lub jego postać w swoich tekstach.
Wielu fanów uważa go za swojego telewizyjnego ojca. Przeżył dobre życie. Jego spuścizna będzie trwała w jego wybitnych dziełach w telewizji i filmie jako aktora. Mój ojciec uwielbiał pracować jako aktor przez całe życie. Był moim tatą, moim najlepszym przyjacielem i moim bohaterem - mówił syn aktora, Kelly Christopher Amos.
Później przyszła pora na "Korzenie". Amos od początku wiedział, że to wyjątkowy serial.
Wiedziałem, że to rola zmieniająca życie dla mnie, jako aktora i po prostu z humanistycznego punktu widzenia. To było ukoronowanie wszystkich błędnych przekonań i stereotypowych ról, w których żyłem i które widziałem, jak mi oferowano. To było jak nagroda za cierpienie tych upokorzeń - relacjonował.
Syn mechanika został aktorem. Próbował też sił w futbolu
Urodził się jako John Allen Amos Jr. 27 grudnia 1939 roku w Newark w stanie New Jersey, był synem mechanika samochodowego. Ukończył Colorado State University ze stopniem naukowym z socjologii i grał w szkolnej drużynie futbolowej.
Zanim zajął się aktorstwem, przeprowadził się do Nowego Jorku i był pracownikiem socjalnym w Vera Institute of Justice, pracując z oskarżonymi w Brooklyn House of Detention.
Miał krótką karierę zawodowego futbolisty, grając w różnych niższych ligach. W 1967 roku podpisał kontrakt wolnego agenta z Kansas City Chiefs, ale trener Hank Stram zachęcił Amosa, aby zamiast tego rozwijał swoje zainteresowania pisarskie. Pracował jako scenarzysta reklamowy i komediowy, zanim przeszedł przed kamerę.
Pierwszą główną rolą telewizyjną Amosa była rola Gordy'ego Howarda, prezentera pogody w "The Mary Tyler Moore Show" w latach 1970-73.
Polska widownia kojarzyć go będzie szczególnie z roli CleoMcdowell w "Książę w Nowym Jorku" oraz "Książę w Nowym Jorku 2" oraz majora Granta w megahicie "Szklana Pułapka 2", czyli filmów, które bardzo często pokazywane są na Polsacie.