Król Karol III, po długiej przerwie spowodowanej leczeniem nowotworu, wrócił do pełnienia obowiązków. Mimo to przekazał część zadań księciu Williamowi i innym członkom rodziny królewskiej. To spowodowało, że spekulacje o abdykacji nasilają się wśród Brytyjczyków.
Iwona Kienzler, autorka książek o "Royalsach", podkreśliła w Plejadzie, że w niedalekiej przyszłości może do tego dojść. Zwróciła uwagę nie tylko na słabe zdrowie 76-latka, ale także rosnące negatywne nastroje wśród antymonarchistów.
On już nie ma sił na reprezentowanie rodziny królewskiej. [...] Niewykluczone, że za parę lat, a może wcześniej, po prostu abdykuje, żeby w spokoju dożyć swoich dni, żeby cieszyć się emeryturą — oceniła.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodała, że popularność króla Karola III jest dużo mniejsza niż Elżbiety II, z kolei książę William jest uważany za godnego spadkobiercę tronu. Specjalistka uważa, że szybsze przejęcie władzy wpłynęłoby korzystnie na odbiór monarchii w Wielkiej Brytanii.
Byłby młodym królem ze wspaniałą rodziną. Trudno przewidzieć, czy do abdykacji właściwie dojdzie. Wszystko zależy od zdrowia Karola — jeśli mu się pogorszy, to sądzę, że wolałby, żeby ktoś go zastąpił. Są osoby, które chciałyby odejść w blasku i na przykład mieć królewski pogrzeb. Nie wiadomo, co mu w głowie siedzi — czytamy w Plejadzie.
Historyczna wizyta króla Karola III w Polsce
Władca Zjednoczonego Królestwa ograniczył wizyty zagraniczne do minimum, jednak zamierza przyjechać do Polski. Wizyta zaplanowana na 27 stycznia została oficjalnie potwierdzona przez Pałac Buckingham.
Jej głównym celem jest upamiętnienie 80. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W tym szczególnym dniu król spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą oraz mieszkańcami Krakowa.
Będzie to pierwsza wizyta w Polsce króla Karola III od momentu objęcia tronu w 2022 roku. Wcześniej bywał nad Wisłą czterokrotnie jako książę Walii, jednak dopiero teraz jego obecność będzie miała znaczenie historyczne.
Będzie to również pierwsza w historii wizyta brytyjskiego króla w Auschwitz-Birkenau, podkreślająca znaczenie pamięci o ofiarach Holocaustu oraz wzmacniająca relacje polsko-brytyjskie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.