Kacper Kulpicki| 

Pogrzeb Teresy Olenderczyk. Padły wzruszające słowa

15

W wieku 92 lat zmarła Teresa Olenderczyk. Choć szerszej publiczności jej nazwisko nie mówi zbyt wiele, to całe pokolenia mogły słuchać jej w dobranocce "Jacek i Agatka" w TVP. Tuż przed pogrzebem przyjaciele pożegnali ją we wzruszającym nekrologu.

Pogrzeb Teresy Olenderczyk. Padły wzruszające słowa
Pogrzeb Teresy Olenderczyk znanej z animacji "Jacek i Agatka" (AKPA, Facebook @Film Polski)

Teresa Olenderczyk zmarła 4 lipca tego roku. Ta smutna informacja dopiero kilka dni temu została przekazana przez portal Film Polski. 92-latka była zasłużonym pracownikiem TVP, gdzie początkowo pracowała tylko jako redaktorka (w oddziale warszawskim), ale później także jako lalkarka.

Aktorka wcielała się w tytułową postać chłopca w bajce "Jacek i Agatka" - jednej z pierwszych polskich dobranocek produkowanych przez publicznego nadawcę przez dekadę począwszy od 1962 roku.

Pogrzeb Teresy Olenderczyk odbył się w poniedziałek 15 lipca. Została pochowana na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach po godzinie 10. Tuż przed uroczystością na łamach Gazety Wyborczej opublikowany został przygotowany przez pogrążonych w żałobie przyjaciół nekrolog.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Korwin-Piotrowska wspomina czasy, gdy była jurorką w "Top Model": "Jako jedyna nie pozwalałam śmiać się z Aśki Krupy"

Oddali w nim hołd pamięci artystki, jednocześnie wyrażając przekonanie, że po śmierci zazna spokoju i spotka się ze swoimi najbliższymi. Padły wzruszające słowa świadczące o tym, że cieszyła się wśród nich wielką estymą.

Jesteś już po drugiej stronie z Synem, Mężem i Przyjaciółką Ewą, z którymi od lat mogliście na siebie liczyć. Jesteście już razem. Nigdy nie ma dobrego czasu na odejście z tego świata. Wspaniałe chwile, spotkania, spacery pozostawiamy na zawsze w naszej pamięci — napisali żałobnicy.

Nie żyje Teresa Olenderczyk. Współtworzyła nie tylko "Jacka i Agatkę"

Udział Teresy Olenderczyk w "Jacku i Agatce" był nieoceniony, jednak nie był jednorazową przygodą z animacją. W jej filmografii znajdują się też takie bajki, jak "Tato, nie bój się dentysty", "Pies w cyrku", "Pies w kuchni", "Pchła szachrajka" i "Co się wydarzyło w szatni?'.

Ponadto w latach 60. i 70. występowała w kilku spektaklach telewizyjnych (przeznaczonych dla dzieci), użyczyła też głosu postaci z filmu "Sygnały MMXX". Najmłodsza publiczność mogła oglądać odgrywane przez nią sztuki w teatrach "Lalka" i "Guliwer".

Teresa Olenderczyk nie jest jedyną cenioną w środowisku artystką, która odeszła w lipcu tego roku. Oprócz niej są to także m.in. Tadeusz Woźniak znany z piosenki "Zegarmistrz światła" oraz Jerzy Stuhr.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić