Stan Borys uhonorowany w Nowym Jorku. Nie krył poruszenia
Podczas III Festiwalu Muzyki Polskiej w Nowym Jorku Stan Borys otrzymał Nagrodę Paderewskiego. Wydarzenie zgromadziło ponad 200 artystów, podkreślając znaczenie polskiej kultury w diasporze.
Najważniejsze informacje
- Stan Borys otrzymał Nagrodę Paderewskiego podczas festiwalu w Nowym Jorku.
- Wydarzenie zgromadziło ponad 200 artystów, promując polską muzykę.
- Festiwal ma na celu integrację międzypokoleniową i popularyzację polskiej kultury.
W niedzielę w Centrum Polsko-Słowiańskim w Nowym Jorku odbył się III Festiwal Muzyki Polskiej. Wydarzenie przyciągnęło ponad 200 artystów, którzy wspólnie celebrowali polską kulturę. Stan Borys, znany piosenkarz i kompozytor, został uhonorowany Nagrodą Paderewskiego za swoje zasługi dla polskiej muzyki. Borys, znany z licznych koncertów w USA, nie krył poruszenia otrzymanym wyróżnieniem.
Jestem niezmiernie wdzięczny za tą wspaniałą i piękną nagrodę, przedstawiającą głowę wielkiego pianisty Ignacego Paderewskiego. To dla mnie ogromny zaszczyt, ponieważ z wielkim zainteresowaniem podążałem w Ameryce śladami tego artysty, od Carnegie Hall i Madison Square Garden w Nowym Jorku, po kalifornijskie Paso Robles, gdzie zakupił rozległą farmę i produkował później wino Zinfandel. Odwiedziłem także jego muzeum w Glendale, w Los Angeles, pełne fantastycznych pamiątek - powiedział Borys, cytowany przez Polską Agencję Prasową.
Podczas festiwalu wystąpili artyści wykonujący utwory Borysa. Szczególne uznanie zdobyła Małgorzata Staniszewska, której interpretacja "Jaskółki uwięzionej" zachwyciła publiczność. Borys docenił także młodego Piotra Kowalczyka za wykonanie utworu "Anna".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Justyna Steczkowska o Eurowizji, dysproporcji głosów i wysokiej pozycji Izraela. Czy czuje się wygrana?
Integracja międzypokoleniowa
Bożena Konkiel, szefowa festiwalu, podkreśliła znaczenie integracji międzypokoleniowej. - Naszą misją jest popularyzowanie polskiej muzyki oraz przyciąganie do niej młodzieży i dzieci. Zależy nam na integracji międzypokoleniowej — zaznaczyła. Festiwal wspiera młodych artystów, oferując stypendia i organizując wydarzenia, które łączą pokolenia.
Festiwal w Nowym Jorku pokazuje, że polska kultura ma silne fundamenty w diasporze. Dzięki takim inicjatywom, jak ta, duch polskiej twórczości żyje i inspiruje kolejne pokolenia, łącząc tradycję z nowoczesnością.