oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 
aktualizacja 

Afera z OpenAI. Scarlett Johansson wydała oświadczenie

20

Aktorka Scarlett Johansson wydała w poniedziałek 20 maja oświadczenie. Wszystko w związku z użyciem przez firmę OpenAI w nowym chatbocie ChatGTP 4.0., głosu, który do złudzenia przypominał głos aktorki. Johannson zaznaczyła, że w ubiegłym roku odrzuciła prośbę firmy w tej sprawie. Sam Altman zaprzecza oskarżeniom.

Afera z OpenAI. Scarlett Johansson wydała oświadczenie
Scarlett Johannson oburzona zachowaniem OpenAI. Zarzuca kradzież głosu. (fot. Instagram)

Scarlett Johansson stawia mocne oskarżenia wobec firmy OpenAI. Aktorka w wydanym przez siebie oświadczeniu podkreśliła, że we wrześniu ubiegłego roku otrzymała od Sama Altmana propozycję udzielanie głosu systemowi ChatGPT 4.0."

Powiedział mi, że jego zdaniem, dając głos systemowi, mogę wypełnić lukę między firmami technologicznymi a twórcami i pomóc konsumentom poczuć się komfortowo w obliczu gwałtownych zmian, jakie dotykają ludzi w obliczu pojawienia się sztucznej inteligencji — napisała aktorka w oświadczeniu przytaczanym przez "NBC News".

Aktorka ostatecznie zdecydowała się odrzucić propozycję. Podkreśliła, że zrobiła to po "głębokim namyśle", tłumacząc się "względami osobistymi". - Dziewięć miesięcy później moi przyjaciele, rodzina i ogół społeczeństwa zauważyli, jak bardzo najnowszy system o nazwie "Sky" brzmiał podobnie do mnie — dodała aktorka. Johansson nie ukrywa, że była "zaszokowana i zła", że Altman był w stanie posługiwać się głosem tak podobnym do jej własnego, że nawet ci, którzy ją znają, nie byli w stanie dostrzec różnicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Michel Moran o pizzy z ananasem. Ma jasne stanowisko.

OpenAI usuwa "Sky" i odpiera zarzuty

Wywołany do tablicy Sam Altman odniósł się do oskarżeń. Stwierdził, że głos "Sky" nie jest "imitacją" głosu Johansson. Firma podkreśliła, że został on nagrany przez zawodową aktorkę wraz z innymi głosami, które są nadal dostępne. Jednocześnie OpenAI odmawia udostępnienia nazwisk aktorów udzielających swoich głosów.

Z szacunku do Johansson przestaliśmy używać głosu "Sky" w naszych produktach — przekazał Altman.

Prawnik wynajęty przez aktorkę w piśmie do OpenAI przyznał, że nie może się doczekać, kiedy zostaną wypracowane rozwiązania i powstanie odpowiednie prawodawstwo, które pomogą chronić prawa każdego z nas.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić