Wybór imienia dla dziecka niekiedy jest sporym wyzwaniem. Niektórzy rodzice bardzo długo zastanawiają się, na jakie imię postawić.
Portal mjakmama.pl donosi, że pewna para chciała postawić na imię Lara. W Polsce jest ono rzadkie. Pewną popularność zyskało jednak za sprawą tego, że takie nosi je córka Magdy Gessler.
Tymczasem kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmówił nadania takiego imienia. Ta decyzja bardzo mocno zaskoczyła ojca.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Czy bycie singlem to grzech? Ksiądz stanowczo odpowiada
Mężczyzna postanowił zwrócić się do Rady Języka Polskiego.
Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN nie wydaje orzeczeń o dopuszczalności bądź niedopuszczalności imion nadawanych dzieciom w Polsce. Jedynym organem, który ma prawo odmowy przyjęcia oświadczeniu o wyborze imienia bądź imion dziecka jest kierownik urzędu stanu cywilnego (zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2014 roku Prawo o aktach stanu cywilnego, art.59, ust.4). Rada Języka Polskiego wydaje jedynie opinie o formie imion proponowanych dla dzieci, najczęściej są to opinie dla USC, formułowane na ich prośbę - przekazał w oświadczeniu prof. dr hab. Andrzej Markowski, przewodniczący RJP.
Jego słowa wskazują na to, że "lista zakazanych imion" tak naprawdę nie istnieje. Ale czy kierownik USC mógł powiedzieć "nie"? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Teoretycznie imię Lara wcale nie powinno go zdziwić. W Polsce jego posiadaczkami jest 2247 kobiet. Tylko w ubiegłym roku nadano je 245 dziewczynkom.
Jakich imion nie można nadawać w Polsce?
W Polsce istnieją pewne ograniczenia dotyczące nadawania imion, wynikające z przepisów prawa oraz praktyki urzędów stanu cywilnego. Zgodnie z ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego, imię nadawane dziecku musi spełniać określone kryteria:
- Imię nie może być ośmieszające ani nieprzyzwoite
- Imię musi wskazywać na płeć dziecka
- Nie można nadawać imion w liczbie mnogiej
- Imiona nie mogą być nazwami przedmiotów, miejsc ani zwierząt
- Imię nie może być zbyt egzotyczne lub trudne do zapisania i wymówienia w języku polskim
W przypadku odrzucenia imienia przez kierownika urzędu stanu cywilnego, rodzice mogą odwołać się do wojewody. W sporadycznych przypadkach można złożyć sprawę do sądu administracyjnego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.