Andrzej Duda rozpoczął karierę polityczną jeszcze przed studiami. w 1989 roku zaangażował się w kampanię Komitetu Obywatelskiego. W 1990 i 1995 roku był wolontariuszem w sztabie Lecha Wałęsy.
W 2005 roku rozpoczął współpracę z Prawem i Sprawiedliwością. W 2008 roku prezydent Lech Kaczyński powołał go na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W 2011 dostał się do parlamentu i został posłem VII kadencji.
Jednak prawdziwą rozpoznawalność i popularność przyniosła mu kandydatura i zwycięstwo w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Zwyciężył wtedy z Bronisławem Komorowskim. W 2020 roku ponownie wygrał wybory prezydenckie, tym razem pokonując Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze. Mimo piastowania jednej z najważniejszych funkcji w Polsce mało kto wie, że Andrzej Duda ma na drugie imię Seastian.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Imię Sebastian pochodzi z greckiego "sebastos" i oznacza czcigodnego, znakomitego i dostojnego. To słowo oznaczało też osobę powszechnie szanowaną lub mieszkańca Sebasty.
Zobacz również: "Wstyd i hańba". Święto Policji bez Andrzeja Dudy
- Sebastian to aktywny idealista. Pasjonuje go wszystko, co związane z życiem, a przy tym szlachetne, wartościowe i przydatne. Praca odgrywa dla niego ważną rolę, daje mu bowiem możliwość realizacji ideałów, w które wierzy. Silnie sprzeciwia się kłamstwu i obłudzie. Na co dzień jest bardzo łagodnym oraz dobrym mężczyzną o silnej psychice - podaje Wielka Księga Imion.
Według danych statystycznych imię Sebastian nie jest w tej chwili tak bardzo popularnym wyborem dla dzieci. W 2023 roku nadano je zaledwie 325 noworodkom. Z kolei Andrzej jest jeszcze rzadziej wybierane przez rodziców. W zeszłym roku nadano je jedynie 149 chłopcom.