Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Maciej Gąsiorowski | 

Przyjechał z Polski i oszukał rząd USA. Dorobił się na przekręcie z rękawiczkami

9

Przewodnik Paweł Szczerkowski przypomniał mało znaną historię z życia Samuela Goldwyna, słynnego producenta filmowego i współzałożyciela wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer, urodzonego w Warszawie w rodzinie żydowskiej. Dorobił się on na przekręcie. Przeczytaj, jak oszukał rząd Stanów Zjednoczonych.

Przyjechał z Polski i oszukał rząd USA. Dorobił się na przekręcie z rękawiczkami
Samuel Goldwyn (Wikipedia, Wikipedia)

Samuel Goldwyn (właśc. Szmuel Gelbfisz) zmarł 50 lat temu. Zanim jednak trafił do Hollywood, po wyemigrowaniu z Polski w 1895 roku, przyjechał do Hamburga, gdzie zaczął sprzedawać rękawiczki. Rok po wyjeździe z Warszawy był już w Stanach Zjednoczonych. Obywatelstwo amerykańskie uzyskał w 1902 roku jako Samuel Goldfish. Dalej zarabiał na handlu rękawiczkami. Chcąc oszukać rząd USA, który wprowadził drakońskie przepisy celne, użył przekrętu. W Polsce kupował rękawiczki przecenione po sezonie, które rozdzielał.

Następnie partię rękawiczek na lewą dłoń wysyłał do jednego amerykańskiego portu, a na prawą do innego. Nie odbierał ich, po czym po pół roku jako towar nieodebrany rękawiczki trafiały na licytację - czytamy na profilu przewodnika na Facebooku.

Nikt nie chciał nabyć samych lewych lub prawych rękawiczek. Goldfish był jedynym chętnym i kupował cały towar za bezcen.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Początki w branży filmowej

W 1910 roku ożenił się w Nowym Jorku i razem ze szwagrem, Jesse Laskym założył firmę produkującą filmu, która była zalążkiem przyszłej Paramount Pictures. Pięć lat później rozstał się z żoną i wspólnikiem i założył Goldwyn Pictures Corporation. Nazwa firmy była połączeniem pierwszej sylaby nazwiska Goldfisha i drugiej sylaby nazwiska jego partnera, Archibalda Selwyna. W grudniu 1918 oficjalnie zmienił nazwisko z Goldfish na Goldwyn. W 1923 opuścił firmę i sprzedał swoje udziały. Ta niedługo później przekształciła się na Metro-Goldwyn-Mayer. Jej słynnym logo stał się symbol firmy Goldwyn Pictures, czyli wizerunek lwa Leo otoczonego taśmą filmową.

Kariera po II wojnie światowej

Samuel Goldwyn nie odszedł z branży filmowej. Założył firmę Samuel Goldwyn Studio i został producentem filmowym. W 1947 wyprodukowany przez niego dramat "Najlepsze lata naszego życia" w reżyserii Williama Wylera otrzymał Oscara w kategorii najlepszy film roku. Pod koniec życia Goldwyn został uhonorowany Złotym Globem za całokształt twórczości (1973). Zmarł rok później i został pochowany na cmentarzu Forest Lawn Memoriał Park w Los Angeles. Jego rodzina spoczywa natomiast na Cmentarzu Żydowskim w Warszawie przy ul. Okopowej.

Życie prywatne

W latach 1910–1915 jego żoną była Blanche Lasky, z którą miał córkę Ruth Capps. W 1925 poślubił aktorkę Frances Howard, z którą miał syna, Samuela Goldwyna Jr., który po śmierci ojca przejął jego firmę.

Zobacz także: Krzysztof Gojdź zdradza, jaka naprawdę jest Paris Hilton i mówi, obok kogo w Hollywood mieszka
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
"Jej problemy są poważne". Beata Kozidrak cierpi w szpitalu?
"Zawsze byliśmy z mamą sami". Trudne relacje rodziców Łukasza Nowickiego
Kulisy romansu Rodowicz i Olbrychskiego. Zostali przyłapani w hotelu
Tomasz Jakubiak ujawnił nowe informacje ws. stanu zdrowia. Nie jest dobrze
Młoda aktorka "BrzydUli" w ciąży. Pozowała na ściance
Dowbor i Młynarska dobrze znały Stanisława Tyma. Tak go wspominają
Schreiber pokazała, jak ubiła masło. Chce być jak słowianki z Eurowizji?
Andrzej z Plutycz chce zacząć budowę. "Zdecydowaliśmy się"
Św. Mikołaj pozwał Gwiazdora. Sprawa trafiła do sądu
Tak wygląda grób Katarzyny Łaniewskiej. Gwiazda "Plebanii" zmarła 4 lata temu
"Zadzwoniłam do więzienia". Eleni opisała rozmowę z zabójcą córki
Agnieszka z "Rolnik szuka żony" nagle zamknęła biznes. Plotek nie brakuje
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić