Arkadiusz Klucznik był absolwentem prestiżowych uczelni artystycznych – Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu oraz Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Swoje wykształcenie uzupełnił również o podyplomowe studia z zakresu marketingu w kulturze na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
Karierę zaczynał jako aktor w Teatrze Rozrywki w Chorzowie oraz Wrocławskim Teatrze Lalek, jednak jego artystyczna wizja szybko skierowała go w stronę reżyserii. Pracował przy realizacjach zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, kreując spektakle m.in. w Finlandii, Turcji czy na Słowacji. W sumie wyreżyserował aż 56 przedstawień w wielu prestiżowych teatrach, takich jak te w Warszawie, Krakowie, Lublinie czy Gdańsku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pedagog z misją
Jak podaje e-teatr.pl, oprócz pracy artystycznej Arkadiusz Klucznik był także oddanym nauczycielem akademickim. Od początku lat 90. prowadził zajęcia na wrocławskim Wydziale Lalkarskim AST, ale jego wiedza i doświadczenie były cenione także poza granicami Polski. Prowadził wykłady i warsztaty w takich krajach jak Finlandia, Turcja, Ukraina, Gruzja, Indonezja, Palestyna, Czechy czy Tajlandia.
Jako wykładowca współpracował również z UNICEF w ramach projektów edukacyjnych realizowanych na Papui w Indonezji, szkoląc tamtejszych nauczycieli i studentów w zakresie wykorzystania technik teatralnych w edukacji.
Twórczość dla najmłodszych i zaangażowanie społeczne
Większość jego reżyserskich działań koncentrowała się na młodej publiczności. Uważał teatr za potężne narzędzie edukacji i rozwoju, dlatego z pasją tworzył spektakle skierowane do dzieci i młodzieży. Fascynował się również teatrem muzycznym i kulturą Orientu, co znalazło odzwierciedlenie w jego twórczości oraz pracy naukowej.
Jak informuje e-teatr.pl, w swojej dydaktyce i praktyce teatralnej szczególną uwagę poświęcał teatrowi maski, badając zarówno maski zwierzęce, jak i te wykorzystywane w antycznych rytuałach scenicznych.
Lider w świecie teatru
Arkadiusz Klucznik przez lata aktywnie działał także w organizacjach teatralnych. Był wiceprezydentem polskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Lalkarzy UNIMA, a w latach 2010–2017 pełnił funkcję skarbnika Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów oraz reprezentował teatry lalek w jego zarządzie.
Na stanowiskach dyrektorskich pozostawił trwały ślad – kierował zarówno Teatrem Dzieci Zagłębia w Będzinie, jak i Teatrem im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Do ostatnich chwil życia związany był z Teatrem Kameralnym im. Wandy Rucińskiej w Bydgoszczy, z którym aktywnie współpracował.
Nieoceniona strata dla świata kultury
Odejście Arkadiusza Klucznika to ogromna strata dla całego środowiska artystycznego. Jak podkreślają jego współpracownicy, był człowiekiem o wielkim sercu, niegasnącej pasji i wyjątkowym uśmiechu, który na zawsze pozostanie w pamięci tych, którzy mieli zaszczyt z nim pracować.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.