Zygmunt Chajzer swojej zawodowej przezorności zawdzięcza fakt, że dziś jego emerytura nie jest głodowa. Przez 27 lat pracował "na etacie" w Polskim Radiu, dzięki czemu regularnie odkładał składki. Nie robili tego jego koledzy ze środowiska artystycznego.
Wielu z nich pracowało na umowy o dzieło i choć zarabiali dużo, nie szło to w parze z dostatecznymi składkami emerytalnymi. Te gwiazdy (np. Maryla Rodowicz, Marek Piekarczyk) aktualnie dostają od ZUS-u tyle, że trudno byłoby im związać koniec z końcem (jeśli świadczenie byłoby ich jedynym źródłem utrzymania).
Prowadzący nowe show pt. "Bitwa o palety" nie był dla nich pobłażliwy. Dał do zrozumienia, że sami są sobie winni, powinni wcześniej zadbać o swoją przyszłość i nie "przejadać" całej zarobionej gotówki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Narzekanie to jedno, a to, co się odłożyło, to drugie. Różnie bywało, a przecież kilkadziesiąt tysięcy za koncert to norma wśród wykonawców niezłej klasy, więc jeśli ktoś dużo zarabiał i potrafił sobie odłożyć, to w tej chwili skromna emerytura chyba nie jest problemem. Natomiast ci, którzy niewiele odkładali, mają problem — oznajmił na łamach Pomponika.
Zygmunt Chajzer podkreślił, że artyści narzekający na swoją dolę popełnili duży błąd, a zamiast inwestować, wyznawali zasadę "jakoś to będzie". 70-latek ich nie żałuje, bo zarabiali, a niektórzy wciąż zarabiają duże pieniądze.
Zygmunt Chajzer ma propozycję. Tak można pomóc biednym artystom
Gwiazdor Polsatu podzielił się kolejną radą dla tej grupy zawodowej. Dotyczyła szczególnie osób, które nie pojawiają się na pierwszych stronach gazet. Puścił w eter propozycję, by utworzyć specjalny fundusz opiekujący się emerytowanymi artystami, w tym także pracownikami szeroko pojętej kultury.
Jest to kwestia godna rozważenia i dyskusji. Tak, żeby zapewnić również tym, którzy tworzą kulturę, [...] a nie zawsze są na topie, godną emeryturę i życie. Pytanie o kryteria, pytanie jak to zrobić — rozmyślał w Pomponiku.
Jak sądzicie, Zygmunt Chajzer ma dobry pomysł?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.