Matury startują już 7 maja. Drugiego dnia licealiści zmierzą się z matematyką. Żeby zaliczyć matury, matematykę podstawową trzeba zdać przynajmniej na poziomie 30 proc. Dla umysłów humanistycznych to może być nie lada wyzwanie.
Zmiany na maturze w 2024 roku
W tym roku na egzaminie maturalnym pojawią się pytania typu "prawda/fałsz", a za zamknięte pytania będzie można uzyskać w sumie 29 punktów. Nie będzie za to zadań za 5 lub 6 punktów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W poziomie podstawowym nie znajdziemy też zadań związanych z dowodem geometrycznym, obniżono wymagania dotyczące stereometrii i wielomianów. Z kolei poziom wyższy egzaminu maturalnego będzie zawierał wyłącznie zadania otwarte.
Czytaj także: Jackowski już wszystko wie. Uczniowie, szykujcie się
Co na maturach? Jasnowidz ma swoje typy
O szczegóły dotyczące matur z matematyki "Super Express" zapytał Krzysztofa Jackowskiego. Jasnowidz, który co prawda sam matury nie zdawał, nie ma dobrych wieści dla tegorocznych maturzystów.
To będzie trudna matura. Zadania będę trudne i podchwytliwe. O dziwne. Ja widzę jakieś równanie, prawdopodobnie z dwoma niewiadomymi. Potem widzę rachunek ze zbiorów. Widzę 4, nawet pięć różnych zbiorów i z tego musi wyjść jeden wynik - prawdopodobnie część wspólna zbiorów. Ja nie zdawałem matury. Ja to widzę, ale nie wiem dokładnie, co to jest i jak mam to interpretować - relacjonuje Jackowski.
W swoich wizjach widzi też trudne zadanie z geometrii analitycznej oraz ze statystyki.
To jednak jedynie wizje. Najlepiej sprawdzać swoją wiedzę, sugerując się oficjalnymi materiałami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zarówno arkuszami z poprzednich lat, jak i próbnymi.
Nie traćmy czujności. Jeśli w sieci trafimy na ofertę od kogoś, kto twierdzi że zna pytania egzaminacyjne, może to być próba wyłudzenia pieniędzy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.