Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Karol Osiński
Karol Osiński | 
aktualizacja 

Widok grobu Jerzego Stuhra wyciska łzy. Bliscy nie zapomnieli o wielkim aktorze

94

Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, zmarł 9 lipca 2024 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie w grobie rodzinnym. Ludzie nie zapomnieli o zmarłym artyście, o czym świadczą liczne znicze znajdujące się obok pomnika.

Widok grobu Jerzego Stuhra wyciska łzy. Bliscy nie zapomnieli o wielkim aktorze
Jerzy Stuhr (AKPA)

Jerzy Stuhr to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów i reżyserów filmowych, który na stałe wpisał się w historię polskiej kinematografii. Urodził się 18 kwietnia 1947 roku w Krakowie, gdzie później zdobywał wykształcenie aktorskie, kończąc Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. W trakcie swojej kariery zasłynął z ról, które nie tylko bawiły, ale również skłaniały do refleksji nad ludzką naturą i rzeczywistością społeczną.

Debiut Jerzego Stuhra na dużym ekranie miał miejsce w latach 70., kiedy to zagrał jedną z ról w filmie "Chłopi" (1973) w reżyserii Jana Rybkowskiego. Jednak prawdziwą rozpoznawalność przyniosła mu współpraca z Krzysztofem Kieślowskim. Rola w kultowej trylogii "Dekalog" oraz w filmach takich jak "Amator" (1979) czy "Spokój" (1980) zapewniły mu miejsce w panteonie największych polskich aktorów.

W "Amatorze" wcielił się w postać Filipa Mosza – człowieka, który z amatorskich filmów dokumentalnych tworzy swoistą odę do rzeczywistości PRL-u. Film ten okazał się jednym z kluczowych momentów w karierze Stuhra, pozwalając mu rozwinąć skrzydła nie tylko jako aktorowi, ale również jako twórcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Iwona Pavlović o politykach w "Tańcu z gwiazdami": "Kalisz, Tusk i Trzaskowski byliby świetni w naszym programie!"

Jerzy Stuhr był wybitnym polskim aktorem i reżyserem

Jerzy Stuhr, oprócz ról dramatycznych, zdobył popularność dzięki wybitnym kreacjom komediowym. Postać Maksa z serii filmów "Seksmisja" (1984) w reżyserii Juliusza Machulskiego przyniosła mu status gwiazdy. Komizm w jego wydaniu był zawsze inteligentny, nienachalny, a jego bohaterowie zyskali ogromną sympatię widzów. Nie można również zapomnieć o roli w filmie "Kingsajz" (1987), gdzie jego niepowtarzalny styl aktorski ponownie podbił serca publiczności.

Równocześnie Jerzy Stuhr nie ograniczał się jedynie do aktorstwa. Jako reżyser zadebiutował w 1994 roku filmem "Spis cudzołożnic", który zdobył uznanie krytyków. Kolejne produkcje, takie jak "Historie miłosne" (1997) czy "Tydzień z życia mężczyzny" (1999), potwierdziły jego reżyserski talent. Jego twórczość cechowała głęboka refleksja nad ludzką psychiką, moralnością i związkami międzyludzkimi. Stuhr nie bał się poruszać trudnych tematów, co czyniło jego filmy wyjątkowo ważnymi w kontekście polskiego kina.

Tak dziś wygląda grób Jerzego Stuhra

Zdrowie Jerzego Stuhra z biegiem lat zaczęło się pogarszać. W 2011 roku przeszedł operację związaną z rakiem krtani, a jego walka z chorobą była szeroko komentowana w mediach. Mimo trudności aktor nie poddawał się i kontynuował swoją działalność artystyczną, zarówno na scenie, jak i za kamerą.

Jerzy Stuhr zmarł 9 lipca 2024 roku po długiej walce z chorobą nowotworową. Jego śmierć była ogromnym ciosem dla polskiej kultury i wszystkich jego fanów. Msza pogrzebowa odbyła się 17 lipca w kościele św. Anny w Krakowie, a aktor został pochowany na Cmentarzu Rakowickim, jednym z najstarszych i najbardziej zasłużonych miejsc spoczynku w Krakowie.

Z okazji Święta Wszystkich Świętych udaliśmy się na grób aktora, by zobaczyć, jak dziś wygląda. Przy pomniku rodziny Stuhrów znajduje się mnóstwo zniczy, co świadczy o tym, że fani nie zapomnieli o swoim ulubieńcu i jego bliskich zmarłych. Na pomniku znajdują się także fioletowe wstęgi od Związku Artystów Scen Polskich, a także różaniec, robiący szczególne wrażenie. Pomnik znakomicie wpasowuje się w jesienną scenerię Cmentarza Rakowickiego.

Grób rodziny Stuhrów. Miejsce pochówku Jerzego Stuhra
Grób rodziny Stuhrów. Miejsce pochówku Jerzego Stuhra (Licencjodawca)
Grób rodziny Stuhrów. Miejsce pochówku Jerzego Stuhra
Grób rodziny Stuhrów. Miejsce pochówku Jerzego Stuhra (Licencjodawca)
Grób rodziny Stuhrów. Miejsce pochówku Jerzego Stuhra
Grób rodziny Stuhrów. Miejsce pochówku Jerzego Stuhra (Licencjodawca)
Grób rodziny Stuhrów. Miejsce pochówku Jerzego Stuhra
Grób rodziny Stuhrów. Miejsce pochówku Jerzego Stuhra (Licencjodawca)
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Gwiazdor "Harry'ego Pottera" ma kłopoty. Został skazany przez londyński sąd
Figurska, Socha i inne gwiazdy zaczynały w "Zostać miss". Tak wyglądały 23 lata temu
Historia z "Daleko od szosy" jest prawdziwa. Tragicznie potoczyły się losy bohaterów
Pytanie o szczepionkę w "Milionerach". Wykorzystano 2 koła ratunkowe
Martyniukowie zmuszą 35-letniego Daniela do odwyku? Mec. Kaszewiak zabrał głos
Anna Popek poprowadzi sylwestra w TV Republika. Tak chce się pokazać
Zakochali się w "Rolniku". Podjęli ważną życiową decyzję
Łukasz Nowicki wrócił do "Pytania na śniadanie". Tak podziękował nowej szefowej
Tłumy na kolacji dla Tomasza Jakubiaka. Nie wszystkim ich zachowanie się spodobało
Choroba w rodzinie Michała Wiśniewskiego. Wymowny komentarz jego żony
Czarnecki wypalił w nocy do Schreiber. "Oszukałem cię, jestem z PO"
Lekarze oburzeni zachowaniem Friza. "Powinno być ścigane i karane"
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić