Bartłomiej Nowak
Bartłomiej Nowak| 

Nie żyje twórca filmu Super Size Me. Morgan Spurlock miał 53 lata

2

24 maja zmarł Morgan Spurlock. Był twórcą "Super Size Me" filmu dokumentalnego, w którym przez 30 dni jadł tylko posiłki w McDonaldzie. Za swój filmowy eksperyment na temat świata fast-foodów został nominowany do Oscara.

Nie żyje twórca filmu Super Size Me. Morgan Spurlock miał 53 lata
Nie żyje twórca filmu Super Size Me. Morgan Spurlock miał 53 lata (Getty Images)

Morgan Spurlock zmarł we czwartek 24 maja. Amerykanin przechodził chemioterapię. Nie wiadomo, na jakiego raka zachorował, ani jak długo z nim walczył.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Morgan Spurlock osiągnął to, o czym większość artystów marzy: faktycznie zmienił świat swoją sztuką. Był niesamowitym ojcem, bratem, przyjacielem i jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych twórców filmowych moich czasów. Moje serce pęka z powodu jego rodziny i przyjaciół - napisał na platformie X amerykański reżyser Brett Morgen.

Spurlock poddał się eksperymentowi jedzenia przez 30 dni trzech posiłków jedynie z restauracji McDonald’s. Sfilmował cały proces, który kosztował go wiele zdrowia fizycznego i psychicznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zginął wychodząc z autobusu w Białymstoku. "Był sprawnym człowiekiem, chciał żyć"

Super Size Me i ogólnoświatowa debata o jedzeniefast-foodów

W 2004 roku Spurlock wywołał ogólnoświatową debatę na temat jedzenia typu fast-food. Mężczyzna podczas kręcenia materiału do swojego filmu "Super Size Me" miał zasadę, że nigdy nie odmawiał, jeżeli kasjer zaproponował mu powiększony zestaw.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Super Size Me | Official Trailer | DocPlay

Po zakończeniu eksperymentu Spurlock przytył około 12 kilogramów. Jego wyniki badań drastycznie się pogorszyły, znacząco podskoczył poziom złego cholesterolu. Okazało się, że miał uszkodzoną wątrobę. Zaczął mieć problemy psychiczne i skarżył się na utratę popędu seksualnego.

Twórca zyskał uznanie krytyków, jego film był nominowany do Oscara. Jego film zarobił 22 miliony dolarów - przy budżecie 65 000 USD. Efektem jego eksperymentu była ogólnoświatowa debata na temat żywności typu fast-food. W konsekwencji McDonald's wycofał ze swoich restauracji opcję powiększenia zestawu.

Kontrowersje i utrata wiarygodności

Nie obyło się jednak bez kontrowersji i utraty wiarygodności. Po latach twórca przyznał się, że podczas kręcenia filmu "Super Size Me" prawie cały czas spożywał alkohol. Jego kiepskie wyniki badań po eksperymencie, nie były najprawdopodobniej spowodowane tylko jedzeniem w McDonaldzie.

Spurlock nakręcił jeszcze kilka filmów w swojej karierze. Były to m.in. "Gdzie jest Osama bin Laden? - z 2008 roku, "Męskość" w 2012. I drugą część "SUper Size Me: Holy Chicken! - w 2017. Żaden nie stał się tak popularny jak jego debiut: "Super Size Me".

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić