W Katowicach na Placu Grunwaldzkim odsłonięto popiersie Krzysztofa Respondka, artysty uwielbianego przez mieszkańców Śląska i całej Polski.
Respondek, znany ze swojej twórczości teatralnej, kabaretowej i muzycznej, był nie tylko ambasadorem śląskiej kultury, ale także postacią, której działalność artystyczna pozostawiła trwały ślad w regionie.
Przeczytaj też: Horror w mieszkaniu na Śląsku. Są pierwsze hipotezy
W uroczystości wzięli udział jego bliscy, przyjaciele oraz liczni mieszkańcy, którzy głosowali na Respondka w plebiscycie na osobę wartą upamiętnienia – aż 60% wskazań padło właśnie na niego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Popiersie, które stworzyła rzeźbiarka Katarzyna Fober, mierzy 160 cm z cokołem i podstawą, a sam odlew z brązu ma 70 cm wysokości. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli władz Katowic, lokalnych instytucji kultury oraz mieszkańców. Wszyscy chcieli oddać hołd artyście, który był nieodłączną częścią śląskiej sceny kulturalnej.
Krzysztof Respondek bawił nas swoimi żartami, ale nigdy nikogo nie uraził. To wielka strata dla naszego regionu i świata artystycznego – wspominał prezydent Katowic Marcin Krupa.
Krzysztof Respondek urodził się 17 lipca 1969 roku w Miasteczku Śląskim. Ukończył II LO w Tarnowskich Górach oraz Wydział Aktorski PWST we Wrocławiu. Karierę rozpoczął w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, gdzie występował m.in. w musicalach "Skrzypek na dachu" i "Ania z Zielonego Wzgórza". Był też znany z kabaretów i stand-upu oraz jako wokalista. W 2013 roku wydał album "Taki świat kupuję".
Wystąpił w serialach takich jak "Święta wojna" i "Barwy szczęścia", a w 2010 roku zagrał główną rolę w filmie "Laura", opowiadającym o górniczej katastrofie. Krzysztof Respondek zmarł 22 grudnia 2023 roku w wyniku zawału serca. Pozostawił żonę Katarzyną oraz dwie córki – Antoninę (ur. 1993) i Florentynę (ur. 2002). Starsza z nich jest lekarzem, w latach 2008-2016 grała w serialu "Barwy szczęścia". W informacji jakie można znaleźć w mediach społecznościowych wynika, że kilka tygodni temu brała ślub.
Przeczytaj też: Religia w szkołach. Zrobiło się ostro. "Kler eskaluje konflikt"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.