Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Holender powiedział czego słucha. To polski przebój

2

Reprezentant Holandii na 68. Konkursie Piosenki Eurowizji, Joost Klein podbił serca słuchaczy. Zanim został zdyskwalifikowany z występu w finale, udzielił krótką odpowiedź na pytanie o ulubiony utwór. Odpowiedź zachwyciła Polaków.

Holender powiedział czego słucha. To polski przebój
Zdyskwalifikowany reprezentant Holandii, Joost Klein jest ogromnym fanem polskiej piosenki o ziemniakach. (PAP, PAP/EPA/Ida Marie Odgaard)

Joost Klein wystąpił na 68. Konkursie Piosenki Eurowizji, z zabawną i energiczną piosenką inspirowaną holenderską kulturą klubową "Europapa", którą zadedykował zmarłym rodzicom. Żartobliwa oda do Europy i swoich bliskich podbiła serca widzów półfinału konkursu.

Po występie w czwartkowym półfinale podano do wiadomości artysta miał zaatakować szwedzką członkinię ekipy produkcyjnej. Wszczęto dochodzenie. Choć sprawa wciąż jest w toku i pozostało dużo niejasności, to ostatecznie holenderski artysta został zdyskwalifikowany i nie pojawił się w finale konkursu, co wywołało ogromne kontrowersje.

Eksperci oraz widzowie wskazują, że gdyby Joost Klein wystąpił w finale, to jego obecność miałaby spore przełożenie na ostateczny rezultat konkursu. Jak się później okazało, w półfinale zajął 2. miejsce, tuż za reprezentantką Izraela - Eden Golan.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Emocje buzowały. Powiedzieliśmy Polakom, jaką emeryturę ma Tusk

Można sądzić, że Joost Klein nawet jeśliby nie wygrał konkursu, to znalazłby się wysoko w tabeli i najprawdopodobniej zabrałby parę punktów, które ostatecznie trafiły do innych pretendentów. Kto wie, być może w ostatecznym rozrachunku zwycięstwo nie przypadłoby szwajcarskiemu artyście Nemo, a komuś innemu - np. chorwackiej propozycji, której niewiele zabrakło do wygranej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Joost Klein - Europapa (LIVE) | Netherlands 🇳🇱 | Second Semi-Final | Eurovision 2024

Eurowizja 2024: reprezentant Holandii uwielbia polską piosenkę

Zanim jednak doszło do wielkiego skandalu, w przeddzień konkursu Joost Klein udzielił krótkiej rozmowy na ściance w Malmo. Dziennikarka zapytała się go o ulubiony utwór:

Który utwór będziesz powtarzać na swojej playliście? - zapytała reporterka.
Jest polska piosenka o ziemniakach. Kocham ziemniaki! - odpowiedział Joost Klein.
Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Ta "polska piosenka o ziemniakach" to utwór duetu Franek Warzywa i Młody Budda, z gościnnym udziałem Furdy - "Święto Ziemniaka". Podobnie jak Holender, zespół z Polski reprezentuje styl oparty na żarcie, wybuchowej mieszance różnych gatunków i inspiruje się zarówno narodowymi symbolami jak i komputerami.

Warto dodać, że projekt ten jest bardzo popularny w środowiskach alternatywnych, nawet poza Polską - występowali m.in. Słowenii, oraz Holandii. Najpopularniejszy muzyczny recenzent-youtuber świata Anthony Fantano zarekomendował ich twórczość zarówno w swoich zestawieniach jak i w mediach społecznościowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Franek Warzywa & Mlody Budda feat. Furda - Święto Ziemniaka
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić