Interwizja ma swoje korzenie w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy to odbywała się w Czechosłowacji i zastąpiła Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. Współczesna edycja ma szczególne znaczenie po wykluczeniu Rosji z Eurowizji.
Wicepremier Dmitrij Czernyszenko został mianowany przewodniczącym komitetu organizacyjnego tegorocznej Interwizji. Nadzór nad przygotowaniami sprawuje Siergiej Kirijenko, co ma zapewnić efektywność organizacyjną.
Rosja reaktywuje Interwizje po wykluczeniu z Eurowizji
Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow poinformował, że ponad 25 krajów, w tym z Ameryki Łacińskiej, wyraziło zainteresowanie udziałem w konkursie. Michaił Szwydkoj, specjalny przedstawiciel Władimira Putina ds. współpracy kulturalnej, dodał, że blisko 20 państw potwierdziło już uczestnictwo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Celem reaktywacji Interwizji jest wsparcie w odbudowaniu kulturalnej pozycji Rosji na arenie międzynarodowej. Rosja ma na swoim koncie zwycięstwo w Eurowizji w 2008 roku, kiedy to Dima Bilan triumfował z utworem "Believe".
Choć Interwizję reaktywowano tylko raz w 2008 roku, obecne plany mają na celu trwałe przywrócenie konkursu jako alternatywy dla Eurowizji, co może wpłynąć na międzynarodowy wizerunek Rosji. Wówczas w konkursie udział wzięły takie kraje, jak m.in. Azerbejdżan, Białoruś, Kazachstan, Gruzja czy Armenia. Wkrótce oficjalna nazwa państw, która weźmie udział w Interwizji, ma zostać ujawniona.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.