Śmierć Romualda Lipki była wielką stratą dla polskiej muzyki. Bez kompozytora nie byłoby Budki Suflera, ani przebojów, które nuciły całe pokolenia - "Jolka, Jolka pamiętasz", "Czas ołowiu", czy "Cisza jak ta".
Ostatnia z wymienionych piosenek po śmierci artysty nabrała szczególnego znaczenia. Tytuł wygrawerowano na jego grobie. 69-latek został pochowany w rodzinnym i ukochanym przez niego mieście Lublinie na cmentarzu przy ul. Lipowej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mija piąta rocznica odejścia Romualda Lipki, ale jego muzyczna spuścizna dalej żyje w pamięci słuchaczy. Regularnie odwiedzają miejsce, w którym mogą oddać hołd ulubionemu artyście, o czym świadczą znicze przy płycie nagrobnej.
Nie da się ukryć, że ten widok — razem z napisem "cisza jak ta..." umieszczonym na przodzie — jest poruszający i skłania do refleksji. Taki zresztą był zamysł autora i kompozytorów utworu, którzy chcieli zachęcić do zastanowienia się nad znaczeniem ciszy w życiowym chaosie.
Choć śmierć Romualda Lipki była dla fanów sporym zaskoczeniem, on sam był na nią przygotowany. Odpowiednio wcześniej wykupił kwaterę na lubelskiej metropolii. Spoczął tam równo sześć dni po śmierci — pochowano go 12 lutego 2020 roku.
Romuald Lipko czuł, że to koniec. Na co chorował?
Współzałożyciel Budki Suflera cierpiał na nieuleczalną chorobę. Okrutną diagnozę o nowotworze dróg żółciowych wątroby usłyszał od lekarzy w 2019 roku. Wierzył, że uda mu się przezwyciężyć przeciwności. Leczył się w klinice w Niemczech oraz w Lublinie.
Do pewnego momentu myślał, że przełomowy w walce o zdrowie może być przeszczep wątroby, jednak ostatecznie nie było to możliwe. Onkolodzy twierdzili, że było na to za późno i narząd i tak by się nie przyjął.
Wtedy Romuald Lipko uświadomił sobie, że nadchodzi jego kres. Artysta, który współpracował z wielkimi postaciami polskiej muzyki, został pożegnany przez tłumy w uroczystym stylu.
W żałobie pozostawił wielbicieli, ale także żonę Dorotę oraz syna Remigiusza. Który utwór cenionego instrumentalisty najbardziej zapadł wam w pamięci?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.