Mirosław Hermaszewski w 1978 roku został pierwszy i jedynym w historii Polakiem, który przebył lot w kosmos. Spędził tam 190 godzin. Po wyprawie dostał awans na stopień podpułkownika w wojsku PRL. W późniejszych latach mianowano go generałem brygady.
Nie wszyscy wiedzą, że jego brat również był wojskowym. Obaj urodzili się w Lipnikach, które aktualnie leżą na terenie Ukrainy. Mieli czwórkę rodzeństwa — Alinę, Sabinę, Annę, Teresę i Bogusława. Niestety, dzieciństwo nie upłynęło im sielankowo.
Hermaszewscy w marcu 1943 roku byli naocznymi świadkami rzezi wołyńskiej. W wyniku zbrodniczych działań UPA śmierć poniosło aż 19 członków ich rodziny, w tym ojciec, który został postrzelony w płuco. Ocaleni w kolejnych latach zostali wysiedleni na Dolny Śląsk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brat kosmonauty, Władysław specjalizował się w lotnictwie wojskowym. W powietrzu spędził aż 5 tys. godzin, z czego większość w samolotach odrzutowych i ponaddźwiękowych.
Na emeryturze odkrył nową pasję — łowiectwo. Był członkiem feralnej wycieczki na myśliwskie safari w 2002 roku. Wówczas wybrał się na Syberię, gdzie zginął tragicznie w nurtach rzeki Angary.
Mirosław i Władysław Hermaszewscy zostali pochowani na Powązkach
Jego ciało zostało sprowadzone do Polski. Władysław Hermaszewski, podobnie jak Mirosław, został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Najbliższa rodzina lotnika zmarła 3 lata wcześniej.
Grób żony Teresy i jedynej córki Grażyny znajduje się na stołecznym Cmentarzu Północnym. Powód śmierci kobiet nie jest znany. Jak wynika z informacji na stronie nekropolii, ich nagrobek od 2019 roku nie jest opłacany, więc wkrótce może zniknąć.
Przypomnijmy, że gen. Mirosław Hermaszewski od niedawna ma nowy nagrobek na Powązkach Wojskowych. Jego zięciem jest znany polityk PiS, Ryszard Czarnecki.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.