Najważniejsze informacje
- 28 kwietnia w Hiszpanii, Portugalii i części Francji doszło do przerwy w dostawie prądu, co dotknęło miliony ludzi.
- W mediach społecznościowych publikowano nagrania, na których widać było ludzką panikę w sklepach, wykupywanie zapasów. Zabrakło także dostępu do mediów społecznościowych.
- Hanna Lis podkreśla, że postęp technologiczny nie przygotował nas na takie sytuacje.
28 kwietnia w Hiszpanii i Portugalii doszło do niespodziewanego blackoutu, który dotknął miliony mieszkańców i turystów. Choć przyczyny nie podano oficjalnie, niektóre źródła donoszą, że przyczyną była najprawdopodobniej decyzja Francji o odłączeniu europejskiego systemu połączeń międzysystemowych. Choć sytuacja zaczyna się stabilizować, wydarzenie to wywołało wiele emocji.
W obliczu braku prądu ludzie zaczęli masowo wykupywać zapasy w sklepach. Woda, mięso i pieczywo znikały z półek, a brak działających telefonów i mediów społecznościowych potęgował poczucie izolacji. Brytyjskie media donosiły nawet o poszukiwaniach pomp do piwa przez zdezorientowanych turystów.
Hanna Lis o bezradności w dobie postępu technologicznego
Hanna Lis skrytykowała reakcje ludzi na blackout. W swoim wpisie na Instagramie podkreśliła, że postęp technologiczny uczynił nas "zupełnie bezbronnymi". "Cały nasz 'awans', cywilizacyjny i technologiczny, uczynił nas zupełnie bezbronnymi. Nie mamy akweduktów, jak starożytni Rzymianie, więc nawet w tak podstawowej potrzebie, jak potrzeba wody, nie potrafimy sobie poradzić inaczej, jak szturmując supermarkety" - napisała.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Hanna Lis zwróciła uwagę, że w przypadku blackoutu karty kredytowe stają się "bezwartościowym plastikiem", co utrudnia zakup podstawowych produktów. "Na nic się tu zda AI. Na nic wujek Google, bo on wyłączony, a ty przez 7 godzin nie wiesz, czy to tylko 'Awaria' czy globalny atak cybernetyczny" - dodała.
Dziennikarka apeluje o nowy renesans i erę humanizmu, sugerując, że powinniśmy ponownie skupić się na podstawowych umiejętnościach przetrwania. "Let's make humanity great again" ("Uczyńmy ludzkość ponownie wspaniałą!) - zakończyła swój wpis, nawiązując do hasła wyborczego Donalda Trumpa.