Pierwowzór z 1974 roku, wyreżyserowany przez Justa Jaeckina, wywołał niemałą sensację przez wiele śmiałych, jak na tamte czasy, scen. Historia młodej Francuzki, Emmanuelle, która podróżuje do Bangkoku, by odkrywać swoje pragnienia, przyciągnęła miliony widzów na całym świecie. W tym na Polach Elizejskich w Paryżu, gdzie film był wyświetlany przez ponad dekadę.
Sylvia Kristel, która wcieliła się w tytułową bohaterkę, stała się ikoną filmów erotycznych i zagrała w około 40 produkcjach, m.in. w "Kochanku Lady Chatterley" i produkcji "Mata Hari". "Emmanuelle" była także pierwszym filmem dla dorosłych, który trafił do powszechnego obiegu w kinach w Wielkiej Brytanii i zarobił 11,5 miliona dolarów w amerykańskim box office.
Reżyserka Audrey Diwan w swoim remake'u postawiła na inną narrację. Nowa "Emmanuelle" w wykonaniu Noemie Merlant opowiada historię seksualnego przebudzenia bohaterki, która tym razem podróżuje do Hongkongu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Krytycy bezlitośni dla nowej "Emmanuelle"
W erze #MeToo Diwan reżyserka zdecydowała się odejść od śmiałych scen na rzecz przedstawienia kobiecej seksualności z innej perspektywy.
Nie chodzi o samą seksualność, ale też o to, jak postrzegamy ją w naszym społeczeństwie – powiedziała dla "The Times".
Jednak reakcje krytyków są niemal jednogłośnie negatywne. "Variety" nazwał film "jednym wielkim nieporozumieniem", "Screen Daily" określił nową wersję jako "paraliżująco bezsensowną". Serwis IMDB dodał, że remake jest "rozczarowująco pusty", a "The Hollywood Reporter" skrytykował go jako "żenujący eksperyment w bezużytecznym rewizjonistycznym kinie".
Niektórzy recenzenci doceniają rolę wątków feministycznych w nowym filmie. "Cine Europa" chwali produkcję za pokazanie kobiecej podmiotowości, pełnej piękna, mocy sprawczej i zmysłowości.
Przeważnie jednak nowa "Emmanuelle" nie wzbudza takiej samej fascynacji jak pierwowzór, co wskazuje na trudności w przeniesieniu tamtejszego erotyzmu do współczesnego kontekstu – ocenia Daily Mail.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.