Film "Znachor" został po raz pierwszy wyemitowany w 1982 r. Jest to produkcja nakręcona na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, wydanej po raz pierwszy w 1937 roku. Opowiada o historii wybitnego kardiochirurga Rafała Wilczura, który w wyniku napadu stracił pamięć. Po latach zaczyna on nowe życie, jako ludowy uzdrowiciel. Jego prawdziwa tożsamość wychodzi na jaw dopiero pod koniec filmu, podczas słynnej sceny na sali sądowej.
"Znachor". Gdzie nakręcono kultowy film?
Film z 1982 r. kręcono w malowniczych miejscach w Polsce. Pomimo upływu lat, większość z nich możemy podziwiać nadal. Przykładowo, jeśli chcemy wybrać się na wycieczkę śladami "Znachora", możemy zajechać do Pałacu w Radziejowicach, który posłużył jako rezydencja rodziny Czyńskich. Większość scen nakręcono w Bielsku Podlaskim. Miały tam miejsce sceny przy ratuszu, a także w lokalnym sklepie.
Sceny przedstawiające wieś, rozgrywały się w Miękiszach, Kamionie i Piekarach. Jeśli chodzi o młyn, w którym pracował główny bohater, znajduje się on w Skolimowie.
Dla mieszkańców stolicy mamy dobrą wiadomość. Aby zobaczyć jedno z ważniejszych miejsc z planu "Znachora", wcale nie muszą opuszczać miasta. Wiele scen nagrywano bowiem w pałacu Sobańskich przy Alejach Ujazdowskich.
Jeśli chodzi o sceny sądowe, produkcja postawiła na Łódź.
Warto wspomnieć, że w Wielkanoc "Znachora" mamy szansę obejrzeć dwa razy. Po raz pierwszy - w Wielki Piątek (na kanale Antena HD o godz. 20) oraz w Poniedziałek Wielkanocny (na kanale Stopklatka TV o godz. 10.40).