Pogrzeb Barbary Horawianki zaplanowany jest na piątek, 27 września w Warszawie. Uroczystość rozpocznie się o 12:30 w Kościele Środowisk Twórczych na pl. Teatralnym. Następnie orszak żałobny przejdzie na starą część Cmentarza Powązkowskiego.
Zmarła zostanie pochowana w grobie rodzinnym, gdzie spoczywa jej mąż, aktor Mieczysław Voit (zm. w 1991 roku). Pogrążona w żałobie rodzina w nekrologu opublikowanym w "Gazecie Wyborczej" załączyła wzruszającą prośbę. Do uczestników pogrzebu zwrócono się, by, zamiast kupować wieńce, kwiaty i inne dekoracje, przeznaczyć pieniądze na bardziej szczytny cel.
Bliscy Horawianki poprosili, by wpłacić je na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej z intencją pomocy kobietom — ofiarom wojny na Ukrainie. Podczas uroczystości będzie obecny wolontariusz z puszką, do której będzie można złożyć taki datek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Barbara Horawianka została uhonorowana wieloma nagrodami, w tym Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" w 2007 roku oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2013 roku za wybitne zasługi dla kultury polskiej i działalność na rzecz przemian demokratycznych.
Można się zatem spodziewać, że na cmentarzu pojawią się nie tylko krewni i wierni fani, ale także inni przedstawiciele świata kultury. Dorobek aktorki budzi podziw, więc ich obecność jest uzasadniona.
W jakich filmach grała Barbara Horawianka?
Barbara Horawianka zdobyła sławę jako aktorka filmowa. Zagrała w wielu produkcjach, które na stałe wpisały się w historię polskiej kinematografii. Wystąpiła m.in. w filmach "Krzyżacy", "Stawce większej niż życie", "Daleko od szosy", "W labiryncie" czy "Pułkowniku Kwiatkowskim".
Na platformie Filmweb najwyżej oceniono jej grę w psychologicznym filmie z 1982 roku pt. "Pensja pani Latter". Wcieliła się tam w postać właścicielki posiadłości, w której rozgrywa się akcja.