Wacław Janicki ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był pasjonatem historii sztuki, aktorem i twórcą. Razem z bratem oraz Jackiem Stokłosą tworzyli kolektyw artystyczny znany z happeningów oraz eventów - Druga Grupa, który działał przy Galerii Krzysztofory w Krakowie oraz Galerii Foksal w Warszawie.
Wacław Janicki był odtwórcą wielu istotnych ról w spektaklach Tadeusza Kantora. Zagrał w: "Kurce wodnej" Ewadera (1967); Widmowera (1972), w "Nadobnisiach i koczkodanach" Szatniarza (1971), w "Umarłej klasie" wcielił się w rolę Staruszka z Sobowtórem (1976), w "Wielopole, Wielopole" był Wujem Karolem (1880), w "Niech sczezną artyści" pojawił się jako Autor Opisujący Swoją Śmierć (1985)], "Nigdy tu już nie powrócę" był Chasydem ze spektaklu: Kurka wodna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Filmowo można go było zobaczyć choćby w "Potopie" Jerzego Hoffmana. Z bratem stworzyli "Dziennik podróży z Kantorem", który był świadectwem ich artystycznej ścieżki.
W 2021 r. za wkład w rozwój kultury polskiej Wacław Janicki został uhonorowany Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w Bazylice Mariackiej 14 stycznia 2025 r. (wtorek) o godz. 12.00, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na Cmentarz Rakowicki.
Żywe Pomniki nie powrócą na ulice Krakowa
W latach 1991-2019 w każdą kolejną rocznicę śmierci Tadeusza Kantora Wacław Janicki wraz z bratem Lesławem i Janem Książkiem brali udział w pokazach Żywych Pomników. Bracia Janiccy, jako Chasydzi, zastygali w bezruchu z deską ostatniego ratunku.
Jan Książek wcielał się wówczas w rolę Żyda Wiecznego Tułacza - wszyscy pojawiali się w spektaklach Tadeusza Kantora pt. ""Nigdy tu już nie powrócę" i "Kurka wodna". Aktorzy występowali wówczas w oryginalnych kostiumach ze spektakli, towarzyszyły im też dźwięki muzyki ze spektakli.
W 2020 r. happening odwołano z powodu pandemii. Z kolei w maju ubiegłego roku zmarł odtwórca roli Żyda Wiecznego Tułacza - Jan Książek.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.