Piotr Bałtroczyk należy do wiernych kibiców sportowych i stara się oglądać nie tylko wieczorne, ale też poranne transmisje z olimpiady. Odpowiada za nie duet Marcin Urbaś i Jarosław Idzi. Drugi z wymienionych komentatorów nie znalazł uznana w oczach artysty.
Surowo ocenił warsztat jego pracy, podając kilka przykładów. Szczególnie irytujące okazało się nadużywanie słowa repasaż. Według 62-latka Jarosław Idzi robi to niewłaściwie, a to jak włada polszczyzną, pozostawia wiele do życzenia.
Czy może ktoś z was zna Jarosława Idziego, komentującego lekką atletykę w Paryżu? Jeśli jesteś tym kimś, zadzwoń do Idziego i przekaż mu, że nie istnieją repesaże, tylko repasaże. [...] Cała polszczyzna Idziego jest pod górę i bolesna — napisał na Facebooku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie wszyscy fani podzielili zdanie Piotra Bałtroczyka. Część zarzuciła autorowi, że jego pretensje niekoniecznie są uzasadnione. Zgodnie z zasadami językowymi komentator wcale nie robi błędu, a używana przez niego forma feralnego słowa jest poprawna. Zapewnił o tym jeden z internautów.
A można by sprawdzić w słowniku, zanim się kogoś pouczy... - napisał, wskazując na odpowiedni zapis.
Bałtroczyk skrytykował komentatora TVP i wspomniał o aferze z Babiarzem
Na te uwagi kabareciarz już nie odpowiedział. Nie miał za to nic przeciwko, by równie kąśliwie nawiązać do afery z Przemysławem Babiarzem i niefortunnymi słowami podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich. Dziennikarz za interpretację utworu "Imagine" został z zawieszony i przywrócony do pracy po tygodniu.
Gdyby [Jarosław Idzi — przyp. red.] miał przemyślenia w temacie Lennona, można by go odsunąć. Ale za kulawy język nie odsuwają — skwitował 62-latek.
Jarosław Idzi na razie nie odniósł się do zarzutów. W jego obronie stanęła część widzów, którzy podkreślili, że komentowanie na żywo zmagań sportowców wiąże się ze stresem i dużymi emocjami, co może wpłynąć na jakość operowania językiem. Inni zaś optowali, by interwencji podjął się prof. Jerzy Bralczyk. Też myślicie, że jest taka konieczność?
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.