Krzysztof Igor Krawczyk, jedyny syn zmarłego w 2021 roku Krzysztofa Krawczyka, kwestionuje testament ojca, który nie uwzględnia jego jako spadkobiercy. Cały majątek odziedziczyła wdowa, Ewa Krawczyk. Syn artysty twierdzi, że istnieje wcześniejszy dokument, który przyznaje mu prawo do spadku. Prawnicy podważają umysłową sprawność Krawczyka seniora w dniu spisywania testamentu, co przedłuża postępowanie sądowe.
Sąd nie wyznaczył jeszcze terminu kolejnej rozprawy spadkowej, ponieważ akta sprawy są wciąż u biegłego. Ostatnia odbyła się ponad dwa lata temu. Dopóki sąd nie rozstrzygnie zasadności podważenia testamentu, Krzysztof Krawczyk junior ma prawo do zachowku.
Krzysztof Krawczyk junior może nie otrzymać spadku po ojcu
Jednakże - jak zauważa "Fakt" - zgodnie z polskim prawem, roszczenie o zachowek przedawnia się po pięciu latach od ogłoszenia testamentu, co w przypadku Krzysztofa Krawczyka nastąpiło w 2021 roku. Aby nie stracić prawa do zachowku, syn artysty musi wnieść pozew przed upływem tego terminu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Adwokat Jakub Placek, specjalizujący się w sprawach spadkowych, podkreśla w rozmowie z tabloidem, że wniesienie pozwu o zachowek przed upływem pięciu lat jest kluczowe.
Postępowanie może zostać zawieszone do czasu rozpoznania wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i ustalenia kręgu spadkobierców. Krzysztof Krawczyk junior musi działać szybko, aby nie zostać pozbawionym także zachowku, który nie obejmuje jednak praw autorskich do utworów ojca.
W tym przypadku, jeśli przed upływem pięciu lat od otwarcia i ogłoszenia testamentu zostanie wniesiony pozew o zachowek, postępowanie to może zostać zawieszone do czasu rozpoznania wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i ustalenia kręgu spadkobierców. Wniesienie takiego pozwu przed upływem pięciu lat od otwarcia i ogłoszenia testamentu jest konieczne, by Krzysztof Krawczyk junior nie został pozbawiony także zachowku - powiedział prawnik "Faktowi".
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.