Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Maciej Gąsiorowski | 
aktualizacja 

Był legendą TVP. Został wyrzucony z telewizji, bo pomylił głosy

38

Książka "Telewizja Dziewcząt i Chłopców (1957-1993). Historia niczym baśń z innego świata" autorstwa Sławomira W. Malinowskiego ukazuje kulisy programów skierowanych do dzieci i młodzieży w okresie PRL-u. W publikacji można znaleźć wiele ciekawostek, z których niektóre są dość przygnębiające, tak jak los Huberta Antoszewskiego, dawnej ikony Telewizji Polskiej.

Był legendą TVP. Został wyrzucony z telewizji, bo pomylił głosy
Maciej Damięcki i Hubert Antoszewski w Pora na Telesfora (Facebook, Telewizja z tamtych lat)

Ten słynny animator oraz aktor dubbingowy został zwolniony za konflikt z jedną z reżyserek. Związany był z Telewizją Dziewcząt i Chłopców przez cztery dekady, rozsławiając postaci takie jak Pan Cerowany czy Smok Telesfor. W programie "Pora na Telesfora" współpracował z Maciejem Damięckim oraz Zygmuntem Kęstowiczem. Gdy ten ostatni odszedł z "Piątku z Pankracym", do zespołu dołączyli Tadeusz Chudecki i Artur Barciś.

Niestety, program został zdjęty z anteny, a jego pomysłodawca, dziennikarz Maciej Zimiński, przeszedł na emeryturę. W opinii Zimińskiego, ówczesny prezes TVP, Andrzej Drawicz, dążył do eliminacji programów kojarzonych z czasami PRL-u.

Po "Piątku z Pankracym" Antoszewski zajął się "Domowym przedszkolem". Podjął się nowego wyzwania, ale po trzecim odcinku niepowodzenie sprawiło, że został z pracy zwolniony. Choć po drugim odcinku był nagradzany, zmęczenie przyczyniło się do pomyłki i użycia głosu Pankracego, co wywołało oburzenie reżyserki, podejrzewającej go o próbę powrotu znanej postaci do telewizji. Na skutek tej pomyłki związanej z przeszłością, Antoszewski stracił pracę.

Po tym przymusowym zakończeniu pracy, Antoszewski załamał się i odizolował od świata. Jego życie poświęcone niegdyś dziecięcej radości, zamknęło się w czterech ścianach. Znany lalkarz zmarł 21 grudnia 1999 roku, a na jego pogrzebie na Cmentarzu Służewskim w Warszawie przemawiał Maciej Zimiński, który podkreślił, że Antoszewski potrafił wcielać się niemalże w swoje lalkowe alter ego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pora na Telesfora - Smok Telesfor

W TVP znany był również inny lalkarz, związany z projektem LEW (Liga Entuzjastów Wakacji), którego symbolem stała się kukła lwa wykorzystywana pierwotnie w Teatrze Współczesnym. W tę postać wcielali się dwaj aktorzy, z których jednym był Kazimierz Sędzimir, a drugim Henryk Pijanowski, który dziś znany jest jako lektor filmowy.

Przypomnijmy, że Telewizja Dziewcząt i Chłopców wypuściła na antenę takie programy jak "Ekran z bratkiem", "Miś z okienka", czy "Pora na Telesfora". Po zakończeniu emisji "Ekranu z bratkiem" w latach 1967-1977, w czwartkowe wieczory pokazywano popularne seriale, takie jak "Zorro" czy "Robin Hood".

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ważne chwile w "Rolniku". Manowska: "Nasza rodzina się powiększa"
Syn Peretti "przemówił" na najnowszym nagraniu. "Słucham tego w zapętleniu"
Reżyser "Rancza" przekazał ławeczkę na WOŚP i się zaczęło
Tomaszewska o świętach w rodzinnym domu. Nie było kolorowo
Miał zaledwie 34 lata. Zmarł nagle i niespodziewanie. Żora Korolyov ma piękny grób
Usłyszeli utwór Chylińskiej i złapali się za głowy. Porównali ją do gwiazdy
Syn Johna Lennona zmaga się z nawrotem raka. "Kocham życie i chcę żyć"
Daniel Martyniuk nagrał wideo z USA. Dziwna reakcja jego matki
Problemy z pogrzebem Eweliny Ślotały. Tam chce ją pochować mama
Przeprowadził tysiące wywiadów. Dziś wyznaje: "Formalnie jestem bezdomny"
Kłopoty w raju? Marcin i Ania z "Rolnika" odnieśli się do plotek o kryzysie
Odwołali koncerty Szpaka, Kukulskiej, Kayah i innych. Wydano oświadczenie
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić