pogoda
Warszawa
Maciej Gąsiorowski | 
aktualizacja 

Był legendą TVP. Został wyrzucony z telewizji, bo pomylił głosy

160

Książka "Telewizja Dziewcząt i Chłopców (1957-1993). Historia niczym baśń z innego świata" autorstwa Sławomira W. Malinowskiego ukazuje kulisy programów skierowanych do dzieci i młodzieży w okresie PRL-u. W publikacji można znaleźć wiele ciekawostek, z których niektóre są dość przygnębiające, tak jak los Huberta Antoszewskiego, dawnej ikony Telewizji Polskiej.

Był legendą TVP. Został wyrzucony z telewizji, bo pomylił głosy
Maciej Damięcki i Hubert Antoszewski w Pora na Telesfora (Facebook, Telewizja z tamtych lat)

Ten słynny animator oraz aktor dubbingowy został zwolniony za konflikt z jedną z reżyserek. Związany był z Telewizją Dziewcząt i Chłopców przez cztery dekady, rozsławiając postaci takie jak Pan Cerowany czy Smok Telesfor. W programie "Pora na Telesfora" współpracował z Maciejem Damięckim oraz Zygmuntem Kęstowiczem. Gdy ten ostatni odszedł z "Piątku z Pankracym", do zespołu dołączyli Tadeusz Chudecki i Artur Barciś.

Niestety, program został zdjęty z anteny, a jego pomysłodawca, dziennikarz Maciej Zimiński, przeszedł na emeryturę. W opinii Zimińskiego, ówczesny prezes TVP, Andrzej Drawicz, dążył do eliminacji programów kojarzonych z czasami PRL-u.

Po "Piątku z Pankracym" Antoszewski zajął się "Domowym przedszkolem". Podjął się nowego wyzwania, ale po trzecim odcinku niepowodzenie sprawiło, że został z pracy zwolniony. Choć po drugim odcinku był nagradzany, zmęczenie przyczyniło się do pomyłki i użycia głosu Pankracego, co wywołało oburzenie reżyserki, podejrzewającej go o próbę powrotu znanej postaci do telewizji. Na skutek tej pomyłki związanej z przeszłością, Antoszewski stracił pracę.

Po tym przymusowym zakończeniu pracy, Antoszewski załamał się i odizolował od świata. Jego życie poświęcone niegdyś dziecięcej radości, zamknęło się w czterech ścianach. Znany lalkarz zmarł 21 grudnia 1999 roku, a na jego pogrzebie na Cmentarzu Służewskim w Warszawie przemawiał Maciej Zimiński, który podkreślił, że Antoszewski potrafił wcielać się niemalże w swoje lalkowe alter ego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pora na Telesfora - Smok Telesfor

W TVP znany był również inny lalkarz, związany z projektem LEW (Liga Entuzjastów Wakacji), którego symbolem stała się kukła lwa wykorzystywana pierwotnie w Teatrze Współczesnym. W tę postać wcielali się dwaj aktorzy, z których jednym był Kazimierz Sędzimir, a drugim Henryk Pijanowski, który dziś znany jest jako lektor filmowy.

Przypomnijmy, że Telewizja Dziewcząt i Chłopców wypuściła na antenę takie programy jak "Ekran z bratkiem", "Miś z okienka", czy "Pora na Telesfora". Po zakończeniu emisji "Ekranu z bratkiem" w latach 1967-1977, w czwartkowe wieczory pokazywano popularne seriale, takie jak "Zorro" czy "Robin Hood".

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Rozenek odgryzła się Dodzie za to, że obraziła Majdana
Marian Lichtman apeluje do Ewy Krawczyk. "Nie będzie miło"
William zatrudnił prawników rozwodowych księżnej Diany. Na Wyspach huczy
Nowy program z Anną Marią Wesołowską. Znamy szczegóły
Umiesz grać w szachy? Ta krzyżówka jest dla ciebie!
Jak wiele wiesz o świecie zwierząt? Sprawdź się odkrywając 31 trudnych haseł
Kwiatkowski nagle wspomniał o dziecku. Miał nietypową prośbę
Co wiesz o świecie filmu? Ta krzyżówka sprawdzi, czy jesteś znawcą
Co wiesz o roślinach? Przetestuj wiedzę odkrywając 16 haseł
Polacy pokochali Andrzeja z Plutycz? "Rolnicy. Podlasie" z rekordem
Tancerka "Tańca z Gwiazdami" jest w ciąży. Pokazała zdjęcie z brzuszkiem
Stolice Europy. Sprawdź w krzyżówce, czy je znasz
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić