Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Karol Osiński
Karol Osiński | 
aktualizacja 

Prokop mówi o zamożności Amerykanów. Bolesne słowa o USA

171

Marcin Prokop gościł w podcaście Bliskoznaczni, gdzie wypowiedział się nt. Amerykanów. Porównał współczesny dobrobyt mieszkańców Stanów Zjednoczonych z tym, o którym mówiło się przed laty. Wypowiedział się również o prezydenturze Donalda Trumpa, mówiąc, co mogą zrobić Amerykanie, jeśli nie spełni danych im obietnic.

Prokop mówi o zamożności Amerykanów. Bolesne słowa o USA
Marcin Prokop szczerze o Amerykanach i Trumpie (Getty Images, YouTube, Anna Moneymaker)

Dla Marcina Prokopa Stany Zjednoczone nie są wyłącznie miejscem do spędzania urlopu. Dziennikarz wielokrotnie wylatywał za ocean służbowo, by pokazywać telewidzom ten niezwykły kraj, jego szczególne miejsce i kulturę.

Marcin Prokop widzi różnicę pomiędzy obecnym a wcześniejszym życiem w Stanach Zjednoczonych

Doświadczenie, które nabył za oceanem, a także podczas pracy dla telewizji w Polsce było jednym z tematów rozmowy Marcina Prokopa w podcaście "Bliskoznaczni", prowadzonym przez Katarzynę Nosowską i Mikołaja Krajewskiego na YouTube. Prowadzący zapytał gościa o to, czy Ameryka wciąż jest dla ludzi "ziemią obiecaną", jak określana była przez wiele lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Joanna Koroniewska o swojej działalności internetowej: "Nienawidzę, gdy słyszę, że praca influencera to nie jest praca"

- To był raj na ziemi w latach 50. i 60., kiedy ten postwojenny "boom" gospodarczy spowodował, że ludzie nagle naprawdę żyli jak pączki w maśle. Wówczas jak ktoś miał jakąkolwiek pracę, był w stanie wyżywić czteroosobową rodzinę - stwierdził Marcin Prokop, dodając, że dzisiejsze Stany, nie jest już takie same.

Gospodarka się wtedy rozpędzała. Natomiast lata 80. to moim zdaniem początek końca. Dzisiaj ta Ameryka to jakby inny kraj. Nie wrzucałbym wszystkiego do jednego worka. Posegregowałbym tę Amerykę na różne obszary. Jest obszar ludzi, którym jest tam dobrze, ale najczęściej są to ludzie 50. lub 60-latkowie. Oni budowali swoje majątki w czasach, kiedy z opresji i biedy dało się jeszcze wyrwać. Natomiast dzisiejsze pokolenie młodych ludzi, które wchodzi na rynek i walczy o siebie, to są ofiary systemowego hiperkapitalizmu, który nierówno rozdziela szanse. Ci ludzie, mają mikroskopijne szanse, by dojść do tego poziomu finansowego, do którego bez większego problemu dochodzili ich rodzice czy dziadkowie - dodawał dziennikarz w podcaście.

Marcin Prokop nawiązał do prezydentury Donalda Trumpa

Powyższe słowa o "systemowym hiperkapitalizmie" dziennikarz spuentował, mówiąc, że Stany Zjednoczone, jako ekran "amerykańskiego snu" wygasły. Dodał, że on nie traci wiary w Amerykanów. Nawiązał tutaj do prezydentury Donalda Trumpa.

Amerykanie są narodem, który potrafi się otrząsnąć. Wydaje mi się, że po tym chwilowym wariactwie, które teraz ich spotkało w postaci prezydenta, którego wybrali i całej struktury, którą ze sobą przyniósł, nastąpi przebudzenie. Ludzie powiedzą "nie, w co my wdepnęliśmy? Panie Trump, idź Pan do swojego pokoju" - mówił Marcin Prokop.

Dopytany przez prowadzącą, czy sądzi, że może dojść do rewolucji w USA i wyjścia obywateli na ulicę, dodał:

Amerykanie są ludźmi pragmatycznymi. Jak zobaczą, że im się żyje gorzej, że przyszedł człowiek, który im mnóstwo rzeczy naobiecywał i tego nie spełnił, a życie zaczęło im się kurczyć, to oni nie będą mieli skrupułów. Powiedzą 'panie prezydencie jesteś pan tak dobry, jak twój ostatni freestyle. Dziękujemy za współpracę' - dodał.

Marcin Prokop po raz pierwszy odwiedził Stany Zjednoczone na początku lat 2000. Zwiedził m.in. Nowy Jork, Los Angeles, Boston czy Miami.

Trwa ładowanie wpisu:instagram
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Po Edmundzie odrzuciła kolejnego. Widzowie ostro o Ani z "Sanatorium miłości"
Zmarła Jadwiga Jankowska-Cieślak. Tydzień temu odwołano spektakl z jej udziałem
Manowska pokazała nowych uczestników "Rolnik szuka żony". Tylko jedna kobieta
Licealista sparodiował Steczkowską. Diwa zareagowała
Porażka "Kuchennych rewolucji". Restauracja zamyka się dwa i pół tygodnia po emisji
"Aferzystka i karierowiczka". Uczestnicy "The 50" przeciwko Goździalskiej
Mało brakowało, a nie zostałby tancerzem. Maserak widział się w innym zawodzie
W TV Republika poruszyli temat Kaczorowskiej. Wspomniano o Smykiewiczu
Ewa Kasprzyk szczerze nt. Kamili Urzędowskiej w roli Łęckiej. "To lepsze niż AI"
Są razem ponad 20 lat. Koroniewska zdradza sekret udanego małżeństwa z Dowborem
Tomasz Hajto zapisał notarialnie, że nie pójdzie do kasyna. "Obiecałem"
16 pytań o dysleksję. Sprawdź swoją wiedzę
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić