Film "Znachor" z 1981 roku to jedna z najbardziej znanych produkcji polskiego kina. Historia profesora Rafała Wilczura, który po utracie pamięci staje się znachorem w małej wsi, wciąż fascynuje widzów. Większość scen kręcono w Bielsku Podlaskim.
Warto wybrać się tam w sentymentalną podróż i zobaczyć oryginalne miejsca, w których mieszkali i pracowali bohaterowie produkcji. Największą popularnością cieszy się słynny sklepik, w którym pracowała ukochana hrabiego Leszka Czyńskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Choć w "Znachorze" znajdowały się tam artykuły tekstylne, tytoń i zioła, teraz sprzedają się przede wszystkim filmowe pamiątki. Oprócz tego można kupić tam buty. W oczy turystów rzuca się szyld z dużym tytułem kultowego filmu.
Mniejszymi literami zapisany jest także cytat: "Dobroć, miłość, uczciwość i praca to najwyższe nieprzemijające wartości". Mimo upływu lat miejsce nie zmieniło się w dużym stopniu, więc fani nie mają trudności, by je znaleźć.
Naprzeciw sklepu mieści się miejski ratusz oraz Muzeum Obojga Narodów, w którym regularnie można obejrzeć wystawę pt. "Przyszedł znachor do apteki... Ziołolecznictwo i aptekarstwo na Podlasiu".
Miejsca, w których nagrywano "Znachora". Miękisze i Radziejowice
Klimat filmu można poczuć także we wsi oddalonej od Bielska Podlaskiego o kilkanaście km. W Miękiszach znajduje się mostek, na którym doszło do wypadku Marii Wilczurówny i hrabiego Czyńskiego.
Z kolei rolę luksusowej posiadłości arystokraty (granego przez Tomasza Stockingera) pełnił pałac w Radziejowicach, oddalonych od Podlasia dużo dalej. To nieruchomość, w której kręcono także "Pana Tadeusza" i "Karierę Nikodema Dyzmy".