Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Eurowizja 2024: Kto głosował na Izrael?

Obecność Izraela na tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmo wywoływała skrajne emocje, zarówno wśród widzów, obserwatorów jak i samych uczestników konkursu. W kontekście ogromnych kontrowersji wynik izraelskiej propozycji może zaskakiwać.

Eurowizja 2024: Kto głosował na Izrael?
(PAP, PAP/EPA/JESSICA GOW)

68. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zapamiętany przez widzów, dziennikarzy i innych obserwatorów na długo - nie tylko ze względu na muzykę, ale liczne kontrowersje. Bez wątpienia jedną z największych była obecność Izraela, w kontekście aktualnych działań tego państwa w Strefie Gazy.

W szwedzkim Malmo, Izrael reprezentowała Eden Dogan - izraelsko-rosyjska piosenkarka, z piosenką "Hurricane". Artystka jest córką Łotysza i Ukrainki żydowskiego pochodzenia. Warto wspomnieć, że po inwazji Rosji na Ukrainę jej rodzina podjęła decyzję o powrocie z Moskwy do Izraela.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czekoladowo-kokosowe kostki wracają do łask. Poznaj przepis na kultowy deser

Tekst utworu, który pierwotnie nazywał się "October Rain" nawiązuje do październikowej inwazji Hamasu w głąb Izraela. Jego treść musiała zostać zmieniona, ze względu na naruszenie regulaminu apolityczności konkursu, choć zawiera to samo przesłanie przy użyciu bardziej poetyckich i mniej szczegółowych słów.

Podczas występów artystki na Malmo Arena rozległy się gwizdy, buczenie oraz okrzyki potępiające izraelską ofensywę, co realizatorzy widowiska wygłuszali.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Eden Golan - Hurricane (LIVE) | Israel 🇮🇱 | Grand Final | Eurovision 2024

Po ostatecznym rozstrzygnięciu okazało się, że Eden Godan awansowała do finału z pierwszego miejsca. W półfinale uzyskała 194 punkty, nieznacznie wyprzedzając holenderską propozycję, która później została zdyskwalifikowana, a także przyszłego laureata konkursu - szwajcarskiego artystę niebinarnego Nemo.

W sobotnim finale Izrael otrzymał 52 punkty od krajowych jury (maksymalnie 8 punktów od Norwegii) i zawrotne 323 od publiczności, co ostatecznie uplasowało propozycję na 5. miejscu.

Widzowie z 15 państw i reszty świata przyznali izraelskiej propozycji pełną notę, 12 punktów. Występ Eden Godan najbardziej spodobał się: Francuzom, Brytyjczykom, Niemcom, Szwedom, Portugalczykom, Holendrom, Włochom, Luksemburczykom, Hiszpanom, Szwajcarom, Australijczykom i Finom.

Polskie jury zarówno jak i widzowie, przyznali Izraelowi po 5 punktów.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić